27/12-2011:
Til Thailand for Lotto-pengene
Danskerne vil til Thailand for Lotto-pengene
Når, eller måske snarere hvis, danskerne kommer til penge, står rejser øverst på deres ønskeseddel. Sådan vil det også være onsdag, når der spilles lotto om 157 millioner kroner. Og danskerne er ikke i tvivl om, hvor rejsen skal gå hen: Thailand!
Spies har spurgt selskabets ca. 60.000 venner på Facebook, hvor ønskerejsen skal gå hen, hvis netop de vinder de mange millioner. 38 pct. siger Thailand - 24 pct. vil til Caribien, mens 15 pct. lokkes af De Kanariske Øer. USA tiltrækkes af 14 pct., mens ni pct. vil gemme pengene til foråret og sommeren og rejse til Middelhavet.
Og er man den glade vinder af de 157 millioner kroner, behøver man ikke at rejse alene til Thailand. Her i januar kan man komme til Thailand i 14 dage for ca. 11.000 kr.
- Vil man invitere alle sine venner med, skal man have ca. 5.200 af slagsen for at få bugt med alle pengene. Sidste år rejste ca. 130.000 danskere på ferie i Thailand, så hvis man med sine nyvundne penge vil øge tilstrømningen af danske turister til landet med ca. 4 procent, bliver man populær hos de lokale turistmyndigheder, siger Jan Vendelbo, der er direktør i Spies.
Yderligere information: Produktchef Carlos Cebrian, tlf. 26 14 26 93.
Spies er Danmarks største rejsearrangør. Selskabet indgår i den nordiske rejsekoncern Thomas Cook Northern Europe med rejsearrangørerne Ving i Norge og Sverige, Tjäreborg i Finland, flyselskabet Thomas Cook Airlines Scandinavia samt hotelselskabet Resorts & Hotels. Sidstnævnte driver hotelkæderne Sunwing Resort og Sunprime Resort. Gruppen sælger ca. 1,5 millioner rejser om året i de nordiske lande. Thomas Cook Group plc er noteret på London-børsen og har på årsbasis ca. 22,1 millioner rejsende, ca. 31.000 ansatte og en flyflåde på 93.