Hvornår: 13/1 - 20/1 2024
Pris: 10.795,- pr. person inkl. halvpension
Afrejse fra: København og Billund
Oplev Gran Canaria fra øens bedste side, når Carsten Palmer og hans team af lokal guider, tager dig med op i bjergene, gennem flere klimazoner og giver dig helt unikke naturoplevelser. Klimaet på Gran Canaria er perfekt til vandring i januar.
Er du til aktiv ferie kombineret med storslået naturoplevelser, så er Gran Canaria den perfekte destination. Gran Canaria har mange gode vandrestier af forskellig længde og sværhedsgrad, og i kombination med øens lune og milde klima er øen det perfekte rejsemål for en vandrerejse til vinter.
Rejsen er både velegnet til dig, der rejser alene, og til dig, der rejser sammen med en partner eller ven, som ikke nødvendigvis deler din interesse for vandring. Vi tilbyder nemlig i den samme uge og på det samme hotel en yogarejse med Trine Winther og en cykelrejse med Bo Hamburger.
På vandreholdet inviteres du på vandringer i enestående smukke omgivelser væk fra alfarvej, hvor du mærker duftene, lydende og roen. Gran Canaria har mange skønne naturparker og bjergområder, og vores erfarende lokale guider forkæler os med ruter rundt på øen, der bl.a. går gennem fantastiske bjerglandskaber, frodige skovområder, dramatiske kløfter og ikke mindst storslået udsigter.
Når dagens rute er tilbagelagt, bliver der tid til afslapning og en velfortjent “after workout”, hvor hotellet byder på en kold øl og lidt snacks.
Om aftenen er der fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der gerne vil spise sammen. Det er en hyggelig stund, hvor vi kan dele dagens oplevelser og nyde hinandens selskab.
Anbefalet udstyr til vandring:
Vandringerne har en længde på mellem 3-10 km. med elevation. Det er derfor en fordel at være i form til vandring, men ikke nødvendigt med erfaring fra bjergvandring i øvrigt.
Gran Canaria har et behageligt klima, men på vandreturene er det en god ide at gardere sig med tøj, der passer til det omskiftelige vejr.
Jeg anbefaler:
• Tøj efter trelags-princippet. Varmt og svedtransporterende inderlag, varmt og isolerende mellemlag og et vindtæt og eventuelt vandtæt yderlag.
• En rygsæk med god bærekomfort.
• Solbriller og solhat.
• Drikkedunk.
• Vandresko/løbesko med ydersål til varieret underlag – god ide at fodtøjet er ”gået til ”
• Vandrestave - ikke et must, men rare at have.
Jeg anbefaler vandrestave – du kan vælge at bruge en eller to stave. Fordelene ved vandrestave er at de formindsker belastning på fødder, ankler og knæ og optimerer balancen i ujævnt terræn. De forbedrer kropsholdningen og styrker muskler i overkrop og core.
Alle vandringer i programmet er frivillige, og du deltager kun i det, du har lyst til - det er din ferie og dig, der bestemmer. Der er vandringer, hvor rytmen i de mange kilometer giver plads til tanker og refleksion og vandringer, der er udfordrende, og hvor sanserne skærpes og pulsen mærkes. Personlig elsker jeg den variation vandring giver mig og det er helt særligt at dele oplevelserne undervejs med andre.
Jeg vil glæde mig til at dele unikke og fantastiske oplever med dig på denne skønne ø.
Dag 1. Ankomst til Gran Canaria
Velkomstmøde og Fællesspisning på hotellet
Dag 2. Pico de Bandama
Morgenmad på hotellet.
Vi bevæger os nordpå mod Las Palmas, hvor vi skal ud på en vandring i Bandama krateret. Undervejs
fortæller den lokale guide om flora og fauna.
Langs ruten er der flere fine udsigtspunkter over bjergene.
Tilbage på hotellet nyder vi en fortjent "after workout" bestående af en lille tapas buffet samt en øl/vin/softdrink, mens vi deler dagens oplevelser
Fællesspisning på hotellet
Distance: 3,3 km
Underlag: Grus/sten på afmærkede stier
Højde: Ca. 500 m
Op-/nedstigning: 275 m
Dag 3. Cercados de Araña
Morgenmad på hotellet.
På denne vandring har du mulighed for en kort eller lang vandring.
Efter de første 3,6 kilometer ankommer vi til Cruz Grande. For dig der vælger den korte vandring, kan du tage vores bus videre til Tunte, hvor du kan slappe af og nyde denne charmerende by med labyrinter af gader mellem de gamle huse.
For dem der ønsker den lange vandring, fortsætter vi fra Cruz Grande til Tunte ca. 4 kilometer yderligere.
"After work out" hygge på hotellet.
Fællesspisning på hotellet
Distance: 3,6/7,6 km
Underlag: Grus/sten
Op-/nedstigning: 320 m/600 m
Dag 4. Camaretas-Cueva Grande
Morgenmad på hotellet.
Vi starter dagens vandring i en af øens højeste beliggende byer.
Undervejs har vi spektakulær udsigt, der rækker til Las Palmas og øens nordlige kystlinje. I området er der mange vingårde med vinstokke, der gror i vulkansk jord.
Vinsmagning på bodega Mantaña del Pinar i Camaretas.
"After work out" hygge på hotellet.
Fællesspisning på hotellet
Distance: 5,2 km
Underlag: Grus/sten
Op-/nedstigning: 400 m
Dag 5. Dagen til fri disposition
Morgenmad på hotellet.
Dagen kan bruges præcis, som man har lyst til. Udflugt på egen hånd eller bare ligge ved poolen og give benene en velfortjent pause.
Fællesspisning på hotellet
Dag 6. Degollada de la Aldea
Morgenmad på hotellet.
På denne vandring har du mulighed for en kort eller lang vandring.
På denne vandring har vi selskab af yogaholdet.
Vi begynder i 670 meters højde, hvor vi udgår fra Degollada de La Aldea på den sydøstlige del af øen. Dagen byder på en balanceret vandring, hvor nedstigningen overgår opstigningen. Imponerende klipper og bjergsider dominerer ruten, men der også er fine udsigtspunkter.
Ved ankomst i Veneguera har du mulighed for at slappe af til bussen henter dig kl. 14:00.
"After work out" hygge på hotellet.
Fællesspisning på hotellet
Distance: 4/7,8 km
Underlag: Grus/sten, stier/veje
Op-/nedstigning 400/700 m
Dag 7. Vandring i Maspalomas sandklitter
Morgenmad på hotellet.
Vi begiver os afsted fra hotellet med det formål at forcere de verdensberømte klitter og sandlandskaber ved Maspalomas. Området minder om Sahara; her er vi blot tæt på civilisationen. Vi vandrer det meste af formiddagen, før middagssolen og siestaen kalder.
"After work out" hygge på hotellet.
Fællesspisning på hotellet
Distance: 9 km
Underlag: Grus, sand
Dag 8. Hjemrejse – transport fra hotellet til lufthavnen
Morgenmad på hotellet.
Vi tager forbehold for ændringer i programmet.
Gruppeleder på rejsen er Carsten Palmer. Han er 55 år, han elsker at være aktiv i sin fritid, og bruger meget tid på cykling, yoga, fitness og så elsker han at gå en masse kilometer ude i naturen. Carsten har tidligere været på vandringer i Vietnam, Laos og på Madeira. Carsten har selv gået alle ruterne på Gran Canaria, og har også selskab af professionelle lokale bjergguider, som kender øen ud og ind.
Sunprime Atlantic View er et hotel for voksne, der rejser uden børn. Du bor tæt på flere af øens golfbaner, Padel og tennisklubben og der er også gratis træningshold med SATS på hotellet, f.eks. vandgymnastik og yoga.
Hotellet har et dejligt stort poolområde med hele tre opvarmede pools. I Sunprime Restaurant serveres lækker mad og gode vine.
Prisen er 10.795,- pr. person
Prisen er pr. person ved to personer i delt 1-værelses lejlighed.
Skatter og afgifter: De spanske myndigheder opkræver skat på hotelovernatninger. Skatten skal betales direkte til hotellet ved check-in og koster 4 euro pr. værelse pr. nat.
Vi flyver med Sunclass Airlines.
Afrejse fra København kl. 08.15, ankomst på Gran Canaria kl. 12.35
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.55, ankomst i København kl. 20.05
Afrejse fra Billund kl. 07.20, ankomst på Gran Canaria kl. 11.25
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 12.45, ankomst i Billund kl. 18.35
Vi tager forbehold for ændringer i flytiderne.
Spies Sport
Tlf.: 7070 1051 mandag-fredag kl. 10-12
sport@spies.dk