Seniorrejse til Kap Verde
Hvornår: 25/1 - 1/2 2027
Pris: fra 12.795,- pr. person
Afrejse fra: Billund
Fællesskab og oplevelser i Sal på Kap Verde
Drømmer du om at rejse – men vil du samtidig gerne dele oplevelserne med andre?
Så tag med på en stemningsfuld ferie til Sal på Kap Verde, hvor fællesskab og samvær er i fokus.
Vi rejser som en gruppe, men du har stadig god plads til dig selv – alle deltagere har nemlig eget værelse. Du bor på det hyggelige hotel Oasis Salinas Sea, som ligger perfekt ved den smukke Santa Maria-strand og kun en kort gåtur fra byens hyggelige hovedgade med restauranter, barer og små butikker.
Et ideelt udgangspunkt for en afslappet ferie i godt selskab.
Fokus på fællesskab
På denne rejse er der arrangeret følgende for fællesskabet i gruppen:
- Velkomstmøde
- Fællesspisning i hotellets restaurant ved reserveret bord
- Fælles udflugtsdag
Hvem er rejsen for?
Denne rejse er for dig der rejser alene, måske for første gang - og ikke kender andre på rejsen.
Rejser du med en ven eller bekendte, skal vi henvise dig til vores øvrige rejser under "Ferie alene - sammen med en ven"







Program
Mandag den 25/1
Efter ankomst til Kap Verde henter du din bagage og møder Spies' guider i ankomsthallen. De vil vise dig hen til bussen, som kører dig til hotellet. Køretiden fra Sal Lufthavn til dit hotel er 20-50 minutter (ca. 18 km)
Check in på hotellet. Kap Verde opkræver en turistskat, som skal betales på stedet. Beløbet er cirka 2,5 euro pr. person pr. nat.. Skatten betales direkte til hotellet og indgår ikke i rejsens pris.
Kl. 18.00 -19.00: Velkomstmøde. Vi mødes i receptionen. Spiesguiden vil gennemgå ugens program og de muligheder, der er i området. Vi får mulighed for at hilse på alle i gruppen.
Kl. 19.00: Fællesspisning i buffetrestauranten.
Tirsdag den 26/1
Kl. 08.30: Fælles morgenmad for de der ønsker at spise sammen.
Kl. ca. 08.15-14.30: Halvdags udflugt. Vi starter i Santa Maria og kører nordpå til landsbyen Murdeira, hvorfra der er udsigt over Monte Leão, som ikke er øens højeste bjerg, men det mest fotograferede. Fra Murdeira begiver vi os mod øens største by Espargos, hvor der bliver tid på egen hånd til at udforske det lokale storbyliv. Fra Espargos kører vi til den lille og hyggelige fiskerby Palmeira, og efter et stop i byen fortsætter vi turen langs den tørre og barske vestkyst til Buracona. Her ser vi The Natural Pool; et havbassin skabt af bølgernes kraft, og hvor det tydeligt fremgår, at vi befinder os på en vulkanø. Vi fortsætter herfra og standser på vejen for at se et fatamorgana, en luftspejling, der får os til at tro, vi ser havet midt i det tørre ørkenlandskab. Derefter kører vi til Pedra de Lume og saltminen Salinas, som ligger i et urgammelt vulkankrater. Her har man udvundet salt siden starten af 1800-tallet og gør det stadig i dag. Det er en forunderlig oplevelse at ligge og flyde som en prop i vandet, som har en saltkoncentration på 26 %. Det koncentrerede salt har en helende virkning på kroppen, og det siges, at man bliver 10 år yngre af at bade her. En indholdsrig halvdagsudflugt, hvor guiderne tager dig med rundt på øen og viser dig Sals højdepunkter. I løbet af dagen fortæller vi også lidt om landets kultur, historie og skikke.
- Godt at medbringe på udflugten:
En flaske vand, lidt kontanter, solcreme, badetøj, badesko og håndklæde.
Kl. 19.00: Fællesspisning i Tradiçon restaurant (A la carte restaurant)
Onsdag den 27/1
Kl. 08.30: Fælles morgenmad for de der ønsker at spise sammen.
Kl.19.00: Fællesspisning i buffetrestauranten.
Torsdag den 28/1
Kl. 08.30: Fælles morgenmad for de der ønsker at spise sammen.
Kl. 19.00: Fællesspisning i Sakura restaurant (A la carte restaurant)
Fredag den 29/1
Kl. 08.30: Fælles morgenmad for de der ønsker at spise sammen.
Kl. 19.00: Fællesspisning i buffetrestauranten.
Lørdag den 30/1
Kl. 08.30: Fælles morgenmad for de der ønsker at spise sammen.
Kl. 19.00: Fællesspisning i buffetrestauranten.
Søndag den 31/1
Kl. 08.30: Fælles morgenmad for de der ønsker at spise sammen.
Kl. 19.00: Fællesspisning i buffetrestauranten.
Mandag den 1/2
Check ud og hjemrejse.
To dage før hjemrejsen modtager du en SMS fra Spies med information om, hvornår bussen henter jer og kører jer til lufthavnen.
Denne rejse er til dig, der gerne vil have oplevelser på egen hånd, men samtidig ønsker fællesskab og tryghed med andre rejsende. Sammen skaber vi minder for livet
Praktisk information
Prisen er fra 12.795,- pr. person
Prisen er baseret på, at alle bor i enkeltværelse.
I prisen indgår:
- Flyrejse med Sunclass Airlines t/r
- 15 kg indtjekket bagage samt 5 kg håndbagage
- Bus fra lufthavnen til hotellet t/r
- Hotelophold alene i dobbeltværelse
- All inklusive
- Halvdags udflugt: Rundtur på Sal
Valgfrie tilkøb:
- Afbestillingsforsikring: 399,-
- Rejseforsikring: 710,-
Rejsen bliver gennemført ved min. 10 deltagere. Der er plads til maks. 20 deltagere på rejsen.
Pas, visum og UMs rejsevejledning
Der kræves ikke visum for nordiske statsborgere. Ved indrejsen til Kap Verde opkræves derimod en "Airport Security Tax", som indgår i rejsens pris for nordiske statsborgere. For at det indgår i rejsens pris kræver det, at du oplyser dine pasoplysninger på "Min Side" på spies.dk senest 10 dage før afrejsen. Er oplysningerne ikke registreret i rette tid eller korrekt udfyldte, skal "Airport Security Tax" på 31 euro betales kontant i lufthavnen ved ankomsten. Vær opmærksom på, at dit pas skal være gyldigt i 6 måneder efter ankomsten til Kap Verde.
Skatter og afgifter
Kap Verde opkræver en turistskat, som skal betales på stedet. Beløbet er cirka 2,5 euro pr. person pr. nat og skal betales af alle fra 16 år og opefter. Skatten betales direkte til hotellet og indgår ikke i rejsens pris.
Tilkøb flere udflugter
Ud over den arrangerede udflugt, der indgår i rejsens pris, er det muligt at tilkøbe andre udflugter gennem Spies.
Rundtur på Sal - Heldagsudflugt (Torsdag og lørdag)
En populær heldagsudflugt, hvor du får set og oplevet det bedste af Sal. I løbet af dagen fortæller vi også mere om landet og dets kultur, historie, traditioner og skikke.
Her skal vi bo
Oasis Salinas Sea
Oasis Salinas Sea har en af Sals bedste beliggenheder lige ved den fine Santa Maria-strand og blot en kort gåtur fra hovedgadens restauranter, barer og småbutikker. Mellem hotellet og stranden løber strandpromenaden, som fører dig direkte ind til centrum af Santa Maria. Oasis Salinas Sea tilbyder lyse værelser og suiter, og i dagtimerne kan du slikke sol og bade i poolen eller havet. På stranden neden for hotellet indgår både liggestole og parasoller, og her finder du også hotellets kombinerede restaurant og strandbar.







Om flyrejsen

Vi flyver med Sunclass Airlines.
Afrejse fra Billund kl. 07.00, ankomst på Sal kl. 11.50
Hjemrejse fra Sal kl. 14.10, ankomst i Billund kl. 22.40
Vi tager forbehold for flytidsændringer. Se de aktuelle tider på din rejse i Spies' app eller på Min Side.
Spørgsmål og yderligere information
Spies Gruppe & Konference
Tlf.: 7070 1051 (mandag-fredag kl. 10-12)
- Bestilling af rejsen skal foretages online her på siden.
- Rejsen kan betales med kreditkort/MobilePay eller på giro.
- Billetten bliver sendt til dig på mail.
- Programmet bliver sendt til dig på mail 1-2 uger før afrejsen.
- På rejsen får du besked på SMS, hvis der er vigtig information angående hjemrejsen.

