Danseuge for par
Hvornår: 29/10 - 5/11 2025
Pris fra: 11.595,- pr. person
Afrejse fra: København og Billund
Byd din partner og livet op til dans!
Vi præsenterer en ny og spændende danserejse, designet specielt til seniorer, der ønsker at fylde deres hverdag med glæde, bevægelse og nærvær.
Gennem Ballroom Fitness™ danser vi de klassiske standard- og latinamerikanske danse, hvor energien stiger, balancen forbedres, og både krop og sind stimuleres.
Oplev, hvordan dansens magi bringer smilene frem, styrker samværet og skaber livsglæde – trin for trin. Kom og dans jer glade sammen!
Praktisk information
Hvad indgår i rejsens pris?
- Fly med Sunclass Airlines
- 25 kg bagage og 5 kg håndbagage
- Bus fra lufthavnen til hotellet t/r
- Delt 1-værelses Classic Suite med balkon mod Maspalomas
- Danseundervisning
- T-shirt
Program på rejsen
Onsdag d. 29/10
Ved ankomst til Gran Canaria henter du bagagen, og møder guiderne i ankomsthallen. De viser vej til transferbussen som kører direkte til hotellet. Transfer fra lufthavnen tager cirka 1 time.
Check in på hotellet.
Restauranten har åbent for middag 18.00 – 22.00
Torsdag d. 30/10
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-10.30 infomøde – receptionen
Kl. 10.30-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.30 Dans
Kl. 19.00 Mulighed for fællesspisning
Fredag d. 31/10
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.00 Dans
Kl. 19.00 Mulighed for fællesspisning
Lørdag d. 1/11
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.00 Dans
Kl. 19.00 Mulighed for fællesspisning
Søndag d. 2/11 – Fridag
Morgenmad fra 07.30 – 10.30
Fridag - dagen er til egen rådighed
Aftensmad fra 18.00 – 22.00
Mandag d. 3/11
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.00 Dans (husk t-shirt til gruppefoto)
Kl. 19.00 Mulighed for fællesspisning
Tirsdag d. 4/11
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.00 Dans
19.00 Mulighed for fællesspisning
Onsdag d. 5/11
Morgenmad 07.30 – 10.30
Check du fra hotellet.
2 dage før hjemrejse modtager du en SMS med tidspunkt for afgang fra hotellet.
Husk afslappet træningstøj og behagelige sko til træningen.
Din instruktør
Elisabeth Dalsgaard
Kvinden bag Swingtime. Hun er uddannet i idræt fra Københavns Universitet og har mere end 30 års undervisningserfaring. Elisabeth har udviklet Ballroom Fitness™, som p.t. breder sig i hele Europa, og Elisabeth underviser selv til events og på kurser i hele verden.
Elisabeth assisteres af hendes dygtige team af hjælpe instruktører på alle danserejserne.

Her skal du bo
Sunprime Atlantic View
Velkommen til en fredelig oase midt i Playa del Inglés. Sunprime Atlantic View et voksenhotel med en aldersgrænse på 16 år. Her kan du slappe af ved en af de tre pools på det store poolområde eller i hotellets lounge, hvor der altid er god plads. I hotellets restaurant serveres lækker mad og gode vine. På Sunprime Atlantic View har du alle muligheder for at forkæle dig selv lidt ekstra i vores spaafdeling, hvor der tilbydes velgørende behandlinger for hele kroppen. Vores hud- og spaterapeuter er lokale, og du kan bestille flere forskellige spapakker hjemmefra.





Det siger de dansende
"Vi bliver hevet ud af hverdagens trummerum og fyldt med livsglæde. Ligesom en statsminister siger Køb, køb, køb – siger vi REJS, REJS, REJS." – Hanne & Erling Struve
"Det er livsbekræftende – Spies og Elisabeth skaber magien sammen." – Else Rasmussen
"Elisabeth er god til at spotte niveauet og tilpasse undervisningen, så alle kan være med." – Anne Marie Stentoft
"At danse under sydens sol er noget helt særligt – en saltvandsindsprøjtning af lykke. Vi får opladet batterierne og nyder kærligheden og et nærvær sammen, som vi måske glemmer i hverdagens tommerum" – Flemming & Hanne Skovbo
"Med Spies bliver danserejsen til en totaloplevelse af ferie og fællesskab." – Heidi Pagaard Rasmussen
"Jeg får god energi, nye venskaber og en kæmpe glæde ved at danse." – Karin Nymann
”Det burde være på Finansloven at alle havde ret til en danseuge minimum en gang om året” - Elsebeth Troeing
”Det er blevet en fast del af budgetkontoen på lige fod med gasregninger og abonnementer.” – Annette Fuhs Petersen
"Spies sørger for de perfekte rammer – vi kan bare nyde dansen." – Anne Marie Stentoft
"Det er en oplevelse for krop og sjæl – man kommer hjem med overskud og minder." – Bettina Stougaard
"Glæden ved dansen fylder hele kroppen – jeg tuder hver gang vi danser vals." – Annette Fuhs Petersen
"Det er dans for alle – bare se at komme afsted, det er livsgivende." – Hanne & Lyders Larsen
Praktisk information
Prisen er fra 11.595,- pr. person i delt dobbeltværelse
Valgfrie tillæg
- Mad på flyet: fra 238,-
- Morgenmad: 555,-
- Halvpension med drikkevarer til maden: 1.490,- (vil du deltage i fælles spisning, anbefaler vi, at du tilkøber halvpension)
- All Inclusive: 2.775,-
Se andre værelsestyper, når du tilmelder dig rejsen
Vær opmærksom på
- Rejsen gennemføres ved 20 deltagere
- Der er max. 40 deltagere på rejsen
- Ingen forkunskaber kræves
- Der er ikke træningsprogram på ankomst- og hjemrejsedagen

Om flyrejsen
Vi flyver med vores eget flyselskab Sunclass Airlines.
Afrejse fra København kl. 07.30, ankomst på Gran Canaria kl. 12.00
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.20, ankomst i København kl. 19.30
Afrejse fra Billund kl. 07.35, ankomst på Gran Canaria kl. 11.50
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.10, ankomst i Billund kl. 19.00
Vi tager forbehold for flytidsændringer.
