Vandring på Gran Canaria
Sport

Vandreferie på Gran Canaria med Papuga

Hvornår: 21/2 - 28/2 2026

Pris fra: 14.998,- pr. person inkl. halvpension og vandreprogram

Afrejse fra: Billund og København

Sig farvel til vinterkulden – og goddag til sol, varme og vandreeventyr på Gran Canaria.
Forestil dig at vågne til duften af blomster og frisk havluft, mærke solen varme din hud og begive dig ud på stier, der fører gennem frodige dale, dramatiske vulkanlandskaber og små charmerende landsbyer.

Bestil rejsen her

Praktisk information

Hvad indgår i rejsens pris?

  • Direkte fly med Sunclass Airlines
  • 25 kg indchecket bagage og 5 kg håndbagage
  • Transfer til/fra lufthavnen og hotel
  • Lækkert 4* hotel i Maspalomas
  • Gratis wifi
  • Morgen- og aftensmad inkl. drikkevare til aftensmaden
  • 5 flotte vandreturer med lokal guide + dansk guide fra Papuga
  • Hyggeligt og socialt fællesskab
  • Rejsen henvender sig også til solo-rejsende

Program på rejsen

Gran Canaria er alt det, du savner i de mørke vintermåneder – og meget mere end du tør drømme om. Fra de store udsigter, der tager pusten fra dig, til de små øjeblikke af ro og fællesskab undervejs.

Din vandreguide

Elsebeth Andersen

Elsebeth Andersen er en erfaren og vellidt dansk vandreguide, der brænder for at skabe gode oplevelser for alle, der elsker at vandre.

Elsebeth vil være med dig fra start til slut på rejsen. Hendes vigtigste opgave er at sikre, at rejsens program gennemføres på en behagelig og problemfri måde, og at hele gruppen får en fantastisk oplevelse undervejs.

Med Elsebeth som guide kan du føle dig tryg. Hendes erfaring, engagement og omsorg for deltagerne skaber de bedste rammer for en mindeværdig og vellykket vandreferie for dig og resten af gruppen.

For at sikre den bedste oplevelse og maksimal sikkerhed under vandreturene, er en lokal vandreguide altid med på turene.

Den lokale guide har indgående kendskab til terrænet og er hele tiden opdateret på vejret og forholdene i området. Dette giver de bedste forudsætninger for at justere ruten, hvis der opstår uventede vejrforhold.

Med den lokale guides ekspertise og Elsebeths erfaring kan du trygt nyde turen, velvidende at sikkerheden altid er i fokus.

Læs mere om Papuga

Her skal du bo

Hotel Dunagolf

Vi bor på Dunagolf, som er et ældre bungalowhotel, der er blevet renoveret og nu fremstår nyt og moderne med over 100 bungalows beliggende spredt i en stor have. Hotellet ligger ved Maspalomas Golf Club i området Campo Internacional i Maspalomas på Gran Canarias sydkyst, i kort køreafstand fra stranden. Fra hotellet er der desuden bekvem køreafstand til mange af øens seværdigheder. Vil du tage lokalbussen, findes busstoppestedet godt 1 km fra hotellet.

Hotellet har en restaurant, hvor der serveres morgenmadsbuffet samt aftensmad fra buffet og menukort. Hotellet har også en poolbar med servering af drikkevarer hele dagen samt enkle retter til frokost. Dunagolf har et indbydende poolområde med pool, børnepool, liggestole og parsoller, og i hotellets have findes også flere loungeområder med balisenge også. Hotellet har desuden et separat område med pool og boblebad forbeholdt voksne over 18 år.

Læs mere om Dunagolf

Praktisk information

Pris fra kr. 14.998,- pr. person i delt 2-vær. lejlighed

Der findes et begrænset antal værelser for dé som rejser alene, men gerne vil dele værelse med en anden deltager af samme køn. Spies sætter jer sammen to og to efter køn, og det forudsættes at der er en anden deltager med samme ønske. Hvis ikke det lykkes, vil du blive opkrævet tillæg for enkeltværelse (fra 3.500,-) inden afrejse.

Valgfrie tillæg

  • Bo alene i værelset: fra kr. 15.498,-

Vær opmærksom på

  • Rejsen gennemføres ved min. 15 og maks. 18 deltagere.

Skatter og afgifter

De spanske myndigheder opkræver en skat på hotelovernatninger. Skatten varierer afhængigt af officiel hotelkategori samt opholdets længde og skal betales direkte til hotellet ved check-in. I 2026 udgør skatten ca. 4 eur pr. værelse pr. nat.

Sunclass Airlines

Om flyrejsen

Vi flyver med Sunclass Airlines.

Afrejse fra Billund kl. 07.15 ankomst på Gran Canaria kl. 11.30.
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 12.50, ankomst i Billund kl. 18.45.

Afrejse fra København kl. 07.50, ankomst på Gran Canaria kl. 12.45.
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.25, ankomst i København kl. 19.35.

Vi tager forbehold for flytidsændringer. Se de aktuelle tider på din rejse i Spies' app eller på Min Side.

Spørgsmål og yderligere information

Spies Sport

Tlf.: 7070 1051 (mandag-fredag kl. 10-12)

sport@spies.dk

Bestil rejsen her