Logo til Spies
Se dine gemte hoteller

InterContinental Abu Dhabi

  • Ligger på stranden
  • All Inclusive kan tilkøbes
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet
skip links

Om hotellet

InterContinental Abu Dhabi er et stilfuldt og førsteklasses hotel direkte ved stranden. Hotellet ligger i rolige omgivelser i Abu Dhabi, og fra hotellet er der ikke langt til flere af byens spændende seværdigheder.

På hotellet findes adskillige restauranter og barer, der tilbyder mad af høj kvalitet. Her kan...
  • Ligger på stranden
  • All Inclusive kan tilkøbes
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet
  • Motionsrum
  • Spaafdeling
  • Børnepools

Hotelfakta

  • Opvarmet pool
    Ja
  • Børnepool
    2 stk.
  • Restaurant
    6 stk.
  • Bar
    3 stk.
  • Elevator
    Ja
  • Aircondition i alle værelser/lejligheder
    Ja
  • Nærmeste centrum
    3 km
  • Nærmeste strand/badested
    0 m
  • Vandrutsjebane i børnepool
    Ja
A la carte-restaurant med fisk og skaldyr
Dobbeltværelse med udsigt mod haven

Om hotellet

InterContinental Abu Dhabi er et stilfuldt og førsteklasses hotel direkte ved stranden. Hotellet ligger i rolige omgivelser i Abu Dhabi, og fra hotellet
er der ikke langt til flere af byens spændende seværdigheder.
På hotellet findes adskillige restauranter og barer, der tilbyder mad af høj kvalitet. Her kan du nyde generøse buffeter og velsmagende
retter fra blandt andet det asiatiske, italienske og libanesiske køkken. Hvis du vil have en ekstra komfortabel ferie, kan du bestille All Inclusive på din rejse.
InterContinental Abu Dhabi har et dejligt poolområde med en stor pool, liggestole, parasoller og en poolbar. Her kan du tilbringe dovne feriedage og slappe af. For børnene er der flere børnepools, herunder en med en vandrutsjebane.
På hotellet er der en indbydende spaafdeling, hvor du kan bestille luksuriøse behandlinger og nyde afslappende saunaoplevelser. For dem, der kan lide en aktiv ferie, er der både tennis, motionsrum og holdtræning. Børnene kan hygge sig på legepladsen, i spillerummet eller i hotellets internationale børneklub.
InterContinental Abu Dhabi tilbyder rummelige og stilfulde værelser og suiter i rolige farver med havudsigt eller udsigt mod haven.

Øvrig information

Bygget: 1981
Renoveret: 2007 (værelserne)
Bygninger: 1
Etager: 19
Værelser/lejligheder: 390
Elevator
Reception
Bagageopbevaring
Safetyboks i receptionen
Vaskeriservice mod betaling
Hæveautomat
Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)

Internet

Wi-fi overalt på hotellet indgår
Wi-fi på værelset indgår

Vores service på rejsemålet

Spies har ikke personale i Abu Dhabi, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.

Vigtigt at vide

For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.

Skatter og afgifter

Alle gæster på hoteller i Abu Dhabi skal betale en afgift på 4 % af overnatningsprisen pr. nat, hvilket modsvarer ca. 40-80 AED pr. nat, alt efter værelsets pris. Afgiften betales til hotellet ved check-in.

Hotellets officielle klassificering er 5.

Sådan bor du

Indbydende værelser og suiter med stilren indretning i rolige farvetoner.
Tre værelsestyper:
Dobbeltværelse med udsigt mod haven
(41 m²), for 2-3 personer
Stilfulde værelser med skøn udsigt til haven. Værelserne har enten en kingsize-dobbeltseng eller to enkeltsenge. Badeværelserne har badekar samt separat bruser.

Dobbeltværelse med havudsigt
(41 m²), for 2-3 personer
Elegant indrettede værelser med havudsigt. Værelserne har enten en kingsize-dobbeltseng eller to enkeltsenge. Badeværelserne har badekar samt separat bruser.

Suiter
(75 m²), for 2-3 voksne eller 2 voksne og 2 børn
Dejligt rummelige suiter med havudsigt eller udsigt mod haven. Suiterne har enten en kingsize-dobbeltseng eller to enkeltsenge samt et separat opholdsområde med siddegruppe. Badeværelserne har badekar samt separat bruser.

I alle værelser/lejligheder:

  • Aircondition
  • Vifte
  • Enkeltsenge i visse værelser
  • Stor dobbeltseng (kingsize) i visse værelser
  • Ekstra opredning i sammenklappelig seng
  • Barneseng (begrænset antal)
  • Tv
  • Roomservice
  • Væg til væg-tæppe eller klinker
  • Forbindelsesdør
  • Safetyboks
  • Strygejern og strygebræt
  • Minibar mod betaling
  • Espressomaskine
  • Elkedel samt kaffe og te
  • Hårtørrer
  • Tøfler
  • Badekåber
  • Toiletartikler
  • Bruser
  • Badekar med bruser
  • Rengøring pr. uge: 7

Ekstra opredninger

Er I tre eller fire personer, der bestiller et værelse eller en lejlighed, vil det som regel betyde, at I kommer til at dele værelsets eksisterende seng eller senge (enten to små grandlit-dobbeltsenge, en eller to queensize-dobbeltsenge eller en stor kingsize-dobbeltseng) samt have fælles madras og sengetøj. På nogle hoteller kan det være muligt at få indsat en ekstra seng på værelset – dette bestilles og betales i så fald direkte til hotellet under opholdet.
Rengøring indebærer, at der bliver fejet, redt senge, tømt skraldespand og tørret af på badeværelset. Håndklæder skiftes normalt 1-3 gange/uge og sengetøj mere sjældent.

Mad og drikke

InterContinental Abu Dhabi har et godt udvalg af barer og restauranter. Her kan du nyde generøse buffeter og velsmagende retter fra menukortet. Hvis du vil have en ekstra bekvem ferie, kan du bestille All Inclusive på din rejse.
  • Lobbylounge med enkle retter og alkoholfri drikkevarer kl. 12-23
  • Poolbaren Aquarius har åbent kl. 9-19 og serverer enkle retter og alkoholfri drikkevarer kl. 12-18.30
  • Bar med snacks kl. 16-23.
  • Strandbaren The Bayshore har åbent kl. 9-19 og serverer alkoholfri drikkevarer kl. 12-18.30
  • Bar Chamas kl. 18-22 (kun for voksne)
  • Buffetrestauranten Selections serverer morgenmad kl. 6.30-10.30, frokost kl. 12.30-15.30 og aftensmad kl. 18.45-22.30
  • A la carte-restauranten Cho Gao Marina Walk serverer asiatiske retter til aftensmad torsdag-lørdag kl. 19-23
  • A la carte-restauranten Byblos Sur Mer serverer libanesiske retter kl. 12.30-01
  • A la carte-restauranten Chamas Churrascaria serverer kødretter tirsdag-søndag kl. 18-23
  • A la carte-restauranten Porto Gina med italienske retter til aftensmad kl. 18-22
  • A la carte-restauranten Fishmarket serverer fisk og skaldyrsretter kl. 12-23
  • Cafeteria
  • Bordbestilling i a la carte-restauranterne
  • Pæn påklædning
  • Højstole til børn

Måltider på hotellet:

  • Morgenbuffet kan tilkøbes
  • Halvpension kan tilkøbes (morgenmad og aftensmad fra buffet eller menu)
  • All Inclusive kan tilkøbes

I hotellets All Inclusive indgår:

  • Morgenmad, frokost og aftensmad i buffetrestauranten
  • Aftensmad fra fast treretters menu i a la carte-restauranten Porto Gina
  • Vand og sodavand samt lokal øl og vin til frokost og aftensmad
  • Vand, sodavand, kaffe og te samt lokal øl, vin og spiritus i Aquarius, The Bayshore og Chamas (drikkevarer med alkohol serverer i udvalgte tidsrum)
  • Enkle retter i poolbaren
De aktuelle åbningstider for restauranter og barer meddeles ved ankomsten. Tilbydes måltidspakker, kan indhold og tidspunkter ændres uden varsel.

Pool og strand

InterContinental Abu Dhabi tilbyder et dejligt poolområde med en stor pool, flere børnepools, boblebad og poolbar. Her kan du slappe af i en liggestol og tage forfriskende svømmeture. Vil du gerne have sand under fødderne, ligger stranden lige ved hotellet.
  • Infinitypool, opvarmet
  • Børnepool med vandrutsjebane 25 m² (55 cm dyb), opvarmet
  • Børnepool 10 m² (37 cm dyb), opvarmet
  • Overdækket børnepool
  • Boblebad
  • Vandrutsjebane i børnepool
  • Liggestole ved poolen og på stranden
  • Parasoller ved poolen og på stranden
  • Poolhåndklæder
I Abu Dhabi er der mange fine strande. De fleste strande tilhører hotellerne, men de kan benyttes af andre end hotellets gæster mod betaling. De offentlige strande er åbne for alle, men har som regel et begrænset udbud af faciliteter.

Træning og aktiviteter

For dig, der gerne vil kombinere dovne dage i en liggestol med træning og sport, tilbyder InterContinental Abu Dhabi både tennis, motionsrum, yoga og holdtræning.

I hotellets spaafdeling kan du gå i sauna og nyde velgørende behandlinger for hele kroppen.
  • Motionsrum
  • Spaafdeling mod betaling
  • Spabehandlinger mod betaling
  • Sauna
  • Dampbad mod betaling
  • Vandgymnastik
  • Yoga mod betaling
  • Yogamåtter (begrænset antal) mod betaling
  • Holdtræning mod betaling
  • Tennisbane mod betaling
  • Tennisudstyr mod betaling
  • Bordtennis
  • Underholdning

Børn og unge

Hotellet har en international børneklub med engelsktalende personale for børn mellem 3 og 14 år.
  • International børneklub
  • Legeplads
  • Legerum
  • Spilleværelse

Beliggenhed og transfer

Strandområde med lokaltrafik.
  • Hotellet ligger på stranden
  • Nærmeste centrum: 3 km Marina Mall
  • Hovedcentrum: 32 km Abu Dhabi Mall
  • Nærmeste strand/badested: 0 m hotellets strand
  • Offentlig transport: 400 m (busstoppested)
  • Seværdighed: 2 km Emirates Palace
  • Seværdighed: 2,5 km Corniche Beach
  • Seværdighed: 3 km Qasr Al Watan
  • Lufthavn: 40 km Abu Dhabi International
King Abdullah Bin Abdul Aziz Al Saud Street

+97 12666 6888
reservations.icabudhabi@ihg.com

Transfer til rejsemålet

Du kommer nemmest fra lufthavnen til hotellet ved at bestille privat transfer i forvejen. Du kan enten bestille transfer online i forbindelse med rejsen eller ved at ringe til os. Det vil fremgå af din billet, hvor og hvordan chaufføren møder dig. Læs mere om transfer på rejser med rutefly.

Køretiden fra Abu Dhabi Lufthavn til hotellerne er ca. 30 minutter (ca. 35 km). Flyver du til lufthavnen i Dubai, er transfertiden ca. 2 timer (ca. 150 km).

PRISER OG BESTILLING