Spil på stranden
Ferie alene - med dine børn

Ferie alene – med dine børn: Cypern

Hvornår: 9/11 - 16/11 2026

Afrejse fra: København

Pris: 1 voksen og 1 barn (2-11 år) 12.495,- inkl. halvpension | 1 voksen og 2 børn (2-11 år) 15.995,- inkl. halvpension

Her kan du som enlig forælder rejse med dine børn og bo på samme hotel som andre solo-rejsende familier.

Ved ankomsten bliver I budt velkommen til et fælles møde, hvor både børn og voksne får mulighed for at hilse på hinanden og skabe de første forbindelser. Hver aften er der reserveret et fælles bord i hotellets restaurant, hvor du kan nyde middagen sammen med de andre forældre, mens børnene hurtigt finder hinanden over leg og aftenens familieshow.

Du bestemmer naturligvis selv, hvor meget du ønsker at deltage i det sociale – men muligheden for fællesskab er der, når du har lyst. Det er en tryg og hyggelig måde at rejse alene med børn på, hvor fællesskab og afslapning danner rammerne om en god ferie.

Bestil rejsen her

Fokus på fællesskab

Velkomstmøde med navnerunde
Fællesspisning hver aften i hotellets restaurant ved reserveret bord

  • I prisen indgår:
  • Flyrejse med Sunclass Airlines
  • Bagage på flyet
  • Bus fra lufthavnen til hotellet t/r
  • Easy Travel
  • Hotelophold
  • Halvpension
  • Børneklub
  • Træningshold med SATS
Familie hygge

PROGRAM

Mandag d. 9. november
Ved ankomst til Cypern, finder I jeres kuffert og møder Spies guiderne i ankomsthallen. Her bliver I henvist til bussen som kører direkte til hotellet. Bustransfer fra lufthavnen tager ca. 50 min.

På hotellet er der check-in i lejlighederne og tid til at falde til efter rejsen.

Kl. 17 er der velkomstmøde for gruppen i Showbaren over for receptionsområdet. Her vil guiden fra Lollo & Bernie-klubben tage imod jer. Guiden vil byde velkommen og lave en lille præsentationsrunde, så alle får sat navn på hinanden. Hun vil også give en introduktion til Holiday Planner, hvor tilmelding til hotellets aktiviteter foregår. Der vil desuden være mulighed for at stille de spørgsmål, I måtte have.

Kl. 18.00–21.00 er der middag i buffetrestauranten. I har jeres eget bord, som er reserveret til jer hele ugen og i hele restaurantens åbningstid. Her har I jeres faste base, hvor I kan mødes og spise sammen, aftale aktiviteter for børnene og hygge jer sammen.

Aktivitetsprogram

I løbet af ugen bliver der arrangeret masser af aktiviteter for børn 0-7 år med alt fra åbent hus i Lollo & Bernie-klubben, til skattejagt, fødselsdag, Mini Stars og vandlege.
I Holiday Planner kan du se, hvad der sker på hotellet. Tilmelding til aktiviteterne kan foretages på hotellet efter ankomsten. Nogle aktiviteter er gratis, mens andre er mod betaling.

Åbent hus i Lollo & Bernie-klubben. Flere dage om ugen kan børn i følgeskab med en voksen lege, male og se film i Lollo & Bernie-klubben. Lollo eller Bernie plejer også at kigge forbi. Ved Lollo & Bernie-klubben findes også en indhegnet, delvist overdækket legeplads, som er åben hver dag og kræver ikke tilmelding.

Lollo & Bernie Adventure Games. Børn i alderen 3-7 år kan deltage i sjove aktiviteter sammen med personalet i Lollo & Bernie-klubben - alt fra skattejagt til Lollo eller Bernies fødselsdagsfest! Aktiviteterne er forældrefri, så grib chancen for at træne, eller tag en velfortjent slapper, mens dit barn hygger sig i Lollo & Bernie-klubben. Disse aktiviteter kræver tilmelding på forhånd.

På Scenen, kan du kan se vores populære børneshows og deltage i Mini Stars eller Mini Disco, ligger i forbindelse med baren, tæt på restauranten.

Tilmelding til børneaktiviteter foregår via Holiday Planner på MySunwing.

Her skal vi bo

Sunwing Sandy Bay

Sunwing Sandy Bay Beach er vores mest populære familiehotel på Cypern.

Her kan du vælge mellem seks pools, som alle er opvarmede til 26 grader. Her finder du også vandrutsjebaner, som garanteret bliver alle børns feriefavorit. Og når du trænger til sand mellem tæerne og salte bølger, er der ikke mere end 100 meter til den børnevenlige strand, som også egner sig godt til snorkling.

Når solen går ned på Sunwing Sandy Bay Beach, træder stjernerne frem på scenen. Næsten hver aften sker der noget nyt, når tiljublede børneshows og professionelle danse- og musikspækkede familieshows afløser hinanden.

Læs mere om hotellet her
Sunwing Sandy Bay
Sunwing

Praktisk information

Prisen på rejsen

1 voksen og 1 barn (2-11 år): 12.495,-
1 voksen og 2 børn (2-11 år): 15.995,-

I prisen indgår:

  • Flyrejse med Sunclass Airlines
  • Bagage på flyet
  • Bus fra lufthavnen til hotellet t/r
  • Easy Travel (På hjemrejsedagen kan du tjekke bagagen ind allerede på hotellet og dermed slippe for køerne i lufthavnen)
  • Hotelophold i 1-værelses Family-lejlighed
  • Halvpension (morgen- og aftenmad med to valgfri drikkevarer til maden)
  • Børneklub og aktiviteter arrangeret af Sunwing
  • Træningshold med SATS til voksne

Tilkøb
Der er mulighed for tilkøb af All Inclusive kr. 2.185,- pr. familie

Betaling
Ved bestilling af rejsen betales depositum på 1500,- pr. person
Restbeløbet betales først 40 dage før afrejse

Om flyrejsen

sunclass airlines

Vi flyver direkte med vores eget flyselskab Sunclass Airlines.

Afrejse fra København kl. 06.10, ankomst på Larnaca kl. 11.15.
Hjemrejse fra Larnaca kl. 12.35, ankomst i København kl. 15.50.

Vi tager forbehold for ændringer i flytiderne.

Spørgsmål og yderligere information

Spies Tema & Grupperejser

Tlf.: 7070 1051 (mandag-fredag kl. 10-12)

temarejser@spies.dk

Bestil rejsen her