Her smager vinteren lidt af Caribien
Du behøver ikke rejse om på den anden side af jordkloden for at opleve en paradisstrand. Der findes nemlig en slags magisk mini-Caribien blot 7 timers rejse fra Danmark. Følg med til Kap Verde!
Tekst: Lén Veronica Kongerud
Billeder: Helene Pascalis og Spies
Publiceret: 26. februar 2026


Helene Pascalis arbejder for vores søsterselskab Ving i Norge. Hun lagde for nylig vejen forbi Kap Verde for første gang – og hun var solgt med det samme.
– Det, der overraskede mig mest, var nok den meget caribiske stemning, siger Helene om sit første indtryk af den kapverdiske ø Sal.
Med 350 solskinsdage om året er du nærmest garanteret godt vejr. Om vinteren er luften mellem 21 og 26 grader, mens vandet kan være helt op til 27 grader.
Fra vinteren 2026/27 kan du flyve direkte fra både København og Billund med Sunclass Airlines.

Mere eksotisk end De Kanariske Øer
Kap Verde ligger kun to timer syd for De Kanariske Øer, men er alligevel noget helt andet. Øgruppen er en tidligere portugisisk koloni, og kulturen har en blanding af portugisiske og afrikanske rødder. Lokalbefolkningens åbenhed og varme får stedet til at føles ganske meget som Caribien.
Blandt andet minder deres musikstil, morna, meget om reggae og har en skøn blanding af portugisiske, caribiske, brasilianske og afrikanske elementer.
– De lokale, maden og musikken på Sal har mange ligheder med Caribien. Om aftenen er det ikke usædvanligt at se livemusik og dans i gaderne, og der er en rigtig god stemning blandt både lokale og turister, fortæller Helene.



Uendelige strande og farverige huse
Kap Verde består af ni beboede øer og flere ubeboede. Tilsammen bor der kun omkring 520.000 mennesker i hele landet.
Sal er en af de mindste øer – der er kun 30 km fra nord til syd – men det er denne ø, de fleste turister besøger. Størstedelen af hotellerne ligger syd på øen i nærheden af den lille by Santa Maria.
– Santa Maria er helt perfekt til en lidt anderledes sol- og badeferie, fortæller Helene.
Især fremhæver hun den flotte strand Praia de Santa Maria med sit krystalklare vand. Den tiltrækker også en del kitesurfere takket være gode vindforhold og til tider høje bølger – et syn, som kan være ganske imponerende at betragte fra strandkanten.
Santa Maria har også et lille og hyggeligt centrum med masser af gadekunst. Her er der flere restauranter og barer at vælge imellem.


Frisk fisk og solskin på menuen
Der er meget fisk og skaldyr på menuerne i Santa Maria – heldigvis. Det smager nemlig helt fantastisk, og alle restauranter med respekt for sig selv serverer øens specialitet: tun.
På grund af beliggenheden skal mange fødevarer importeres, men fisken er sprællevende, frisk og smagfuld. En anden populær ret er cachupa, en langtidskogt gryderet, som angiveligt er øgruppens nationalret.
– Til en autentisk kapverdisk frokost anbefaler jeg Art Kafé i Santa Maria. Du kan også se solnedgangen fra strandbaren på Odjo d’Agua og spise middag på Chez Pastis. Denne restaurant ligger i en lille gyde og har et begrænset antal borde, så bestil på forhånd. Og glem ikke Cape Fruit – der har de virkelig gode smoothies med frisk frugt, siger Helene.



Bad i et vulkankrater
Sal er nok bedst kendt for sine flotte strande. På trods af den beskedne størrelse har øen dog alligevel flere oplevelser at byde på. Sal betyder salt på portugisisk, og det henviser til øens historie med saltudvinding. Midt på øen ligger Pedra de Lume – en saltsø i et gammelt vulkankrater.
– Vandet indeholder 26 % salt, og jeg kan bekræfte, at du flyder som en decideret prop. At bade her er en speciel og sjov oplevelse, som er værd at få med. Vi besøgte saltsøen på en af Spies’ udflugter på øen, fortæller Helene.
Hun anbefaler rundturen på Sal, hvor du får oplevet både den hyggelige fiskerlandsby Palmeira og det naturlige havbassin ved Buracona. Det er en fin måde at opleve mere af øen på og lære om dens historie og kultur.
Øen byder også på ørkenlignende landskaber og store sandklitter – perfekt til opdagelsesture på ATV.





