Parkinson danserejse med Elisabeth Dalsgaard på Gran Canaria
Hvornår: 27/1 - 3/2 2027
Pris fra: 13.745,- pr. person inkl. halvpension
Afrejse fra: Billund og København
Kom med Swingtime til Parkinson Ballroom Fitness™ Danseuge med instruktør Elisabeth Dalsgaard og hendes team af hjælpere.
Din krop vil elske dig for det. Grin, få sved på panden og oplev masser af livsglæde. Alle kan være med – begyndere som øvede – mænd som kvinder! Danseundervisningen tilrettelægges ud fra de enkelte deltageres behov og niveau, så alle får noget ud af undervisningen. Vi danser to moduler dagligt og supplerer med foredrag mm. Vi skal danse, danse, danse – og grine! Vi får en masse sjov motion.
Ugen henvender sig til parkinsonpatienter og deres pårørende.
Ved tilmelding af 1 person, bedes man kontakte Elisabeth Dalsgaard på mail info@swingtime.dk inden tilmelding.
Praktisk information
Hvad indgår i rejsens pris?
- Fly med Sunclass Airlines
- 25 kg bagage og 5 kg håndbagage
- Bus fra lufthavnen til hotellet t/r
- Delt 1-værelses Classic Suite på hotel Sunprime Atlantic View
- Halvpension inkl. 2 drikkevarer (vælg mellem vin, øl eller sodavand) samt vand til maden.
- Danseundervisning
- T-shirt



Program på rejsen
Onsdag d. 27/1
Ved ankomst til Gran Canaria henter du bagagen, og møder guiderne i ankomsthallen. De viser vej til transferbussen som kører direkte til hotellet. Transfer fra lufthavnen tager cirka 1 time.
Check in på hotellet.
Restauranten har åbent for middag 18.00 – 22.00
Torsdag d. 28/1
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-10.30 Infomøde – receptionen
Kl. 10.30-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.00 Dans
Kl. 19.00 Fællesspisning
Fredag d. 29/1
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.00 Dans
kl. 19.00 Fællesspisning
Lørdag d. 30/1
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-11.30 Dans
Kl. 15.30-16.30 Dans
kl. 17.00-18.00 Foredrag
Kl. 19.00 Fællesspisning
Søndag d. 31/1 – Fridag
Morgenmad fra 07.30 – 10.30
Fridag - dagen er til egen rådighed
Aftensmad fra 18.00 – 22.00
Mandag d. 1/2
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-12.00 Dans
Kl. 16.00-17.00 Dans (husk t-shirt til gruppefoto)
Kl. 19.00 Fællesspisning
Tirsdag d. 2/2
Morgenmad fra 07.30
Kl. 10.00-11.30 Dans
Kl. 15.00-16.00 Dans
Kl. 19.00 Fællesspisning
Onsdag d. 3/2
Morgenmad 07.30 – 10.30
Check du fra hotellet.
2 dage før hjemrejse modtager du en SMS med tidspunkt for afgang fra hotellet.
Husk afslappet træningstøj og behagelige sko til træningen.
Din instruktør
Elisabeth Dalsgaard
Kvinden bag Ballroom Fitness. Hun er uddannet i idræt fra Københavns Universitet og har mere end 27 års undervisningserfaring. Elisabeth har udviklet Ballroom Fitness™, som p.t. breder sig i hele Europa, og Elisabeth underviser selv til events og på kurser i hele verden.

Her skal du bo
Sunprime Atlantic View
Velkommen til en fredelig oase midt i Playa del Inglés. Sunprime Atlantic View et voksenhotel, helt uden børn. Her kan du slappe af ved en af de tre pools på det store poolområde eller i hotellets lounge, hvor der altid er god plads. I hotellets restaurant serveres lækker mad og gode vine. På Sunprime Atlantic View har du alle muligheder for at forkæle dig selv lidt ekstra i vores spaafdeling, hvor der tilbydes velgørende behandlinger for hele kroppen. Vores hud- og spaterapeuter er lokale, og du kan bestille flere forskellige spapakker hjemmefra.





Det siger de dansende
"Det er livsbekræftende – Spies og Elisabeth skaber magien sammen." – Else Rasmussen
Det er meget givende for såvel den "ramte" som pårørende. Ideer og måder at handle på, bliver vendt. Helt uden omsvøb. Intet pakkes ind, for vi ved at vi alle kører ud af samme motorvej, dog i forskellig hastighed. Der behøves ingen forklaringer. Alt fungerer. Rejsen med Spies, bus, hotel, omsorg fra Elisabeth og personale. Det hele "spiller" 100 %. Stor tryghed for os alle” - Jørgen og Else Marie Hasselbach
"At danse under sydens sol er noget helt særligt – en saltvandsindsprøjtning af lykke. Vi får opladet batterierne og nyder kærligheden og et nærvær sammen, som vi måske glemmer i hverdagens tommerum" – Flemming & Hanne Skovbo
"Med Spies bliver danserejsen til en totaloplevelse af ferie og fællesskab." – Heidi Pagaard Rasmussen
"Vi bliver hevet ud af hverdagens trummerum og fyldt med livsglæde. Ligesom en statsminister siger Køb, køb, køb – siger vi REJS, REJS, REJS." – Hanne & Erling Struve
"Med Spies er man altid i gode hænder – en ferie uden bekymringer." – Henning & Birgitte Brandt
"Spies sørger for de perfekte rammer – vi kan bare nyde dansen." – Anne Marie Stentoft
"Det er en oplevelse for krop og sjæl – man kommer hjem med overskud og minder." – Bettina Stougaard
"Glæden ved dansen fylder hele kroppen – jeg tuder hver gang vi danser vals." – Annette Fuhs Petersen
Praktisk information
Prisen er 13.745,- pr. person i delt dobbeltværelse
Valgfrie tillæg
- Bo alene i værelset: fra 17.075,-
- Afbestillingsforsikring: 399,-
- All Inclusive: 1.300,-
Vær opmærksom på
Der er plads til max. 40 deltagere på rejsen, og rejsen gennemføres ved min. 20 tilmeldte. Du kan deltage, hvis du bruger hjælpemidler, men det er vigtigt, man er selvhjulpen og har en god hjælper/støtte med sig.
Der er mulighed for at sidde ned under danseinstruktionen, men et vist funktionsniveau er nødvendigt for at få glæde af turen.
Hotellet
Sunprime Atlantic View et voksenhotel, helt uden børn. Her kan du slappe af ved en af de tre pools på det store poolområde eller i hotellets lounge, hvor der altid er god plads. I hotellets restaurant serveres lækker mad og gode vine. På Sunprime Atlantic View har du alle muligheder for at forkæle dig selv lidt ekstra i vores spaafdeling, hvor der tilbydes velgørende behandlinger for hele kroppen. Vores hud- og spaterapeuter er lokale, og du kan bestille flere forskellige spapakker hjemmefra.
Bustransfer
Direkte bustransfer fra lufthavnen tager cirka 1 time.
Easy travel
Når du bor på Sunprime Atlantic View og rejser med vores eget flyselskab, Sunclass Airlines, er Easy Travel inkluderet. Det giver dig mulighed for at checke din bagage ind allerede på hotellet, så du kan gå direkte til sikkerhedskontrollen i lufthavnen. På den måde slipper du for at bære rundt på din kuffert og undgår lange køer i lufthavnen på hjemrejsen.

Om flyrejsen
Vi flyver med vores eget flyselskab Sunclass Airlines.
Afrejse fra København kl. 07.30, ankomst på Gran Canaria kl. 12.00
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.20, ankomst i København kl. 19.30
Afrejse fra Billund kl. 07.35, ankomst på Gran Canaria kl. 11.50
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.10, ankomst i Billund kl. 19.00
Vi tager forbehold for flytidsændringer.

