Et moderne indrettet lobbyområde med siddepladser og receptionsdisk. (AI-genereret tekst)

Norfolk Towers Paddington Hotel

  • Ligger i Paddington
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet

Om hotellet

Norfolk Towers Paddington Hotel er et populært hotel med mange stamgæster og en god beliggenhed i en lille sidegade til Sussex Gardens i Paddington. I området ligger der både restauranter og butikker, og du bor tæt på trafikknudepunktet Paddington, hvorfra der kører både fjerntog, regionaltog og undergrundstog,...
  • Ligger i Paddington
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet

Hotelfakta

  • Restaurant1 stk.
  • Bar1 stk.
  • MotionsrumNej
  • ElevatorJa
  • Metrostation250 m
  • Aircondition i alle værelser/lejlighederJa
  • Hyde Park900 m
  • Buckingham Palace3,3 km
  • Piccadilly Circus3,5 km
Indgang til en bygning med dekoreret facade og metalhegn. (AI-genereret tekst)
En restaurant med borde og stole, moderne indretning og dekorativ belysning. (AI-genereret tekst)
Et hotelværelse med stor seng, lænestol og træindretning. (AI-genereret tekst)

Om hotellet

Norfolk Towers Paddington Hotel er et populært hotel med mange stamgæster og en god beliggenhed i en lille sidegade til Sussex Gardens i Paddington. I området ligger der både restauranter og butikker, og du bor tæt på trafikknudepunktet Paddington, hvorfra der kører både fjerntog, regionaltog og undergrundstog, så du nemt kan komme rundt i hele London.

På hotellet kan du starte dagen med morgenmad, og i den kombinerede bar/restaurant kan du nyde både mad og drikke i en afslappet atmosfære. Her serveres desuden afternoon tea samt brunch om søndagen.

Norfolk Towers Paddington Hotel tilbyder varmt indrettede værelser, og det tager cirka cirka 20 minutter at spadsere til kendte steder som Marble Arch, Oxford Street og Hyde Park.

Øvrig information

Et mindre beløb reserveres på dit kreditkort ved ankomsten som depositum for eventuelle ekstraudgifter eller skader.

  • Renoveret: 2013
  • Bygninger: 1
  • Etager: 6
  • Værelser/lejligheder: 85
  • Elevator
  • Reception
  • Bagageopbevaring
  • Vaskeriservice mod betaling
  • Parkering på offentlig p-plads

Internet

  • Wi-fi overalt på hotellet indgår
  • Wi-fi på værelset indgår

Vores service på rejsemålet

Spies har ikke personale i London, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.

Vigtigt at vide

For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.

Hotellets officielle klassificering er 4.

Sådan bor du

Hyggelige værelser i lyse farver og med udsigt mod omgivelserne, gaden eller baggården.

To typer:
Club room (14 m²) til 1-2 personer
Executive room (17 m²) til 1-2 personer

I alle værelser/lejligheder:

  • Aircondition (centralstyret)
  • Enkeltsenge i visse værelser
  • Dobbeltseng (queensize) i visse værelser
  • TV med satellitkanaler
  • Væg til væg-tæppe
  • Forbindelsesdør i nogle værelser/lejligheder
  • Safetyboks
  • Elkedel
  • Hårtørrer
  • Toiletartikler
  • Bruser
  • Rengøring pr. uge: 7

Rengøring indebærer, at der bliver fejet, redt senge, tømt skraldespand og tørret af på badeværelset. Håndklæder skiftes normalt 1-3 gange/uge og sengetøj mere sjældent.

Mad og drikke

Hotellet har en a la carte-restaurant med tilhørende bar, hvor der serveres veltilberedt mad og gode drinks samt afternoon tea og brunch om søndagen.

  • Bar i a la carte-restauranten
  • A la carte-restaurant med moderne britiske retter og udvalgte grillretter
  • Morgenmadslokale

Måltider på hotellet:

  • Morgenmad kan tilkøbes

De aktuelle åbningstider for restauranter og barer meddeles ved ankomsten. Tilbydes måltidspakker, kan indhold og tidspunkter ændres uden varsel.

Beliggenhed og transfer

Bytrafik. Ligger på en lille sidegade til Sussex Gardens.

  • Hotellet ligger i et byområde
  • Nærmeste centrum: 0 m Paddington
  • Hovedcentrum: 0 m London
  • Offentlig transport: 250 m Paddington Station (undergrundsbane og tog)
  • Seværdighed: 900 m Hyde Park
  • Seværdighed: 3,3 km Buckingham Palace
  • Seværdighed: 3,5 km Piccadilly Circus
  • Lufthavn: 24 km Heathrow, 48 km Gatwick og 67 km Stansted

34 Norfolk Place, Paddington
London W2 1 QW
+44 20 7262 3123
norfolktowers@starcrown.com

Transfer til rejsemålet

London har fire lufthavne: Heathrow, Gatwick, Stansted og London City Airport. Transport mellem lufthavnen og hotellet foregår på egen hånd og indgår ikke i rejsens pris. Lufthavnene har følgende forbindelser til centrum:

Heathrow, ca. 25 km vest for London
- Undergrundslinjen Piccadilly Line til det centrale London (Piccadilly Circus) kører cirka hvert 10. minut i dagtimerne, med en rejsetid på ca. 45 minutter, og er den billigste løsning. Trængsel kan forekomme i myldretiden.
- Heathrow Express, en toglinje der afgår hvert kvarter ind til Paddington Station, er det hurtigste alternativ med en rejsetid på blot 15 minutter.
- Busserne stopper ved mange centralt beliggende hoteller i London. Rejsetiden er på 55-75 minutter (Liverpool Station og Victoria Station).
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Gatwick, ca. 45 km syd for London
- Gatwick Express til Victoria Station. Toget afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 30 minutter.
- Tog til London Bridge eller St. Pancras afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 45 minutter. Dette er den billigste løsning.
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Stansted, ca. 50 km nord for London
- Stansted Express til Liverpool Station. Toget afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 45 minutter.
- Busserne passerer mange centralt beliggende hoteller i London. Rejsetiden er på ca. 55-75 minutter (Liverpool Station og Victoria Station).
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

London City Airport, ca. 10 km øst for London
- DLR Line til Bank Underground Station afgår ca. hvert 8.-15. minut med en rejsetid på ca. 25 minutter.
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Priser og bestilling