Logo til Spies
Se dine gemte hoteller

Radisson Blu Hotel, London Marble Arch

  • Ligger på en parallelgade til Oxford Street
  • Gratis wi-fi i værelset/lejligheden
  • Motionsrum
Se tilgængelige værelser
skip links

Om hotellet

Radisson Blu Hotel, London Marble Arch er velegnet til dig, der stiller høje krav til komfort og gerne vil bo centralt. Hotellet ligger lige bag shoppinggaden Oxford Street i London, tæt på Marble Arch og Hyde Park.

Radisson Blu Hotel, London Marble Arch er indrettet i en fin gammel bygning og har en...
  • Ligger på en parallelgade til Oxford Street
  • Gratis wi-fi i værelset/lejligheden
  • Motionsrum

Hotelfakta

  • Restaurant
    Ja
  • Bar
    Ja
  • Motionsrum
    Ja, indgår
  • Elevator
    Ja
  • Metrostation
    200 m
  • Aircondition i alle værelser/lejligheder
    Ja
  • Hyde Park
    800 m
  • Piccadilly Circus
    1,5 km
  • Westminster - Big Ben
    2,6 km
Kombineret bar og restaurant
Dobbeltværelse premium

Om hotellet

Radisson Blu Hotel, London Marble Arch er velegnet til dig, der stiller høje krav til komfort og gerne vil bo centralt. Hotellet ligger lige bag shoppinggaden
Oxford Street i London, tæt på Marble Arch og Hyde Park.
Radisson Blu Hotel, London Marble Arch er indrettet i en fin gammel bygning og har en hyggelig bar og restaurant. Lige uden
for hotellet findes et stort udbud af butikker, barer og restauranter.
Hotellet hed tidligere Radisson Blu Sussex Hotel, London.

Øvrig information

Et mindre beløb reserveres på dit kreditkort ved ankomsten som depositum for eventuelle ekstraudgifter eller skader.

Bygget: 1902
Renoveret: 2019
Bygninger: 1
Etager: 4
Værelser/lejligheder: 101
Elevator
Reception
Bagageopbevaring
Vaskeriservice mod betaling
Parkering mod betaling i hotellets parkeringshus (begrænset antal pladser)

Internet

Wi-fi i receptionen indgår
Wi-fi på værelset indgår

Vores service på rejsemålet

Spies har ikke personale i London, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.

Vigtigt at vide

For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.

Hotellets officielle klassificering er 4.

Sådan bor du

Pæne værelser indrettet i varme farver.

Enkeltværelserne har en grandlit-seng.
Dobbeltværelser standard har en grandlit-seng eller en kingsize-dobbeltseng.
Dobbeltværelser premium har en grandlit-seng eller en kingsize-dobbeltseng samt en sovesofa og er udstyret med badekåber og tøfler.
Juniorsuiter har en grandlit-seng eller en kingsize-dobbeltseng samt en siddegruppe og er udstyret med badekåber og tøfler.
Fire værelsestyper:
Enkeltværelse standard (10 m²)
Dobbeltværelse standard (15 m²) til 2 personer
Dobbeltværelse premium (20-27 m²) til 2-3 personer
Juniorsuite (22 m²) til 2-3 personer

I alle værelser/lejligheder:

  • Aircondition (centralstyret)
  • Smal dobbeltseng (grandlit) i visse værelser
  • Stor dobbeltseng (kingsize) i visse værelser
  • Ekstra opredning i sovesofa
  • Tv med satellitkanaler
  • Roomservice
  • Væg til væg-tæppe
  • Safetyboks
  • Strygejern og strygebræt
  • Køleskab (lille)
  • Espressomaskine
  • Elkedel samt kaffe og te
  • Hårtørrer
  • Tøfler i nogle værelser/lejligheder
  • Badekåber i nogle værelser/lejligheder
  • Toiletartikler
  • Bruser eller badekar med bruser
  • Rengøring pr. uge: 7
Rengøring indebærer, at der bliver fejet, redt senge, tømt skraldespand og tørret af på badeværelset. Håndklæder skiftes normalt 1-3 gange/uge og sengetøj mere sjældent.

Mad og drikke

Hotellets a la carte-restaurant serverer veltilberedte grillretter med kød og fisk.
  • Kombineret bar og a la carte-restaurant med åbent mandag-lørdag

Måltider på hotellet:

  • Morgenmad kan tilkøbes
De aktuelle åbningstider for restauranter og barer meddeles ved ankomsten. Tilbydes måltidspakker, kan indhold og tidspunkter ændres uden varsel.

Træning og aktiviteter

På hotellet kan du bestille spabehandlinger på værelset.
  • Motionsrum

Beliggenhed og transfer

Ligger på en rolig gade lige bag Oxford Street.
  • Hotellet ligger i et byområde
  • Nærmeste centrum: 0 m West End
  • Hovedcentrum: 0 m London
  • Offentlig transport: 200 m Marble Arch Underground Station
  • Seværdighed: 800 m Hyde Park
  • Seværdighed: 1,5 km Piccadilly Circus
  • Seværdighed: 2,6 km Westminster - Big Ben
  • Lufthavn: 27 km Heathrow, 47 km Gatwick og 56 km Stansted
19-25 Granville Place
London W1H 6PA
+44 207 408 0130

Transfer til rejsemålet

London har fire lufthavne: Heathrow, Gatwick, Stansted og London City Airport. Transport mellem lufthavnen og hotellet foregår på egen hånd og indgår ikke i rejsens pris. Lufthavnene har følgende forbindelser til centrum:

Heathrow, ca. 25 km vest for London
- Undergrundslinjen Piccadilly Line til det centrale London (Piccadilly Circus) kører cirka hvert 10. minut i dagtimerne, med en rejsetid på ca. 45 minutter, og er den billigste løsning. Trængsel kan forekomme i myldretiden.
- Heathrow Express, en toglinje der afgår hvert kvarter ind til Paddington Station, er det hurtigste alternativ med en rejsetid på blot 15 minutter.
- Busserne stopper ved mange centralt beliggende hoteller i London. Rejsetiden er på 55-75 minutter (Liverpool Station og Victoria Station).
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Gatwick, ca. 45 km syd for London
- Gatwick Express til Victoria Station. Toget afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 30 minutter.
- Tog til London Bridge eller St. Pancras afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 45 minutter. Dette er den billigste løsning.
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Stansted, ca. 50 km nord for London
- Stansted Express til Liverpool Station. Toget afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 45 minutter.
- Busserne passerer mange centralt beliggende hoteller i London. Rejsetiden er på ca. 55-75 minutter (Liverpool Station og Victoria Station).
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

London City Airport, ca. 10 km øst for London
- DLR Line til Bank Underground Station afgår ca. hvert 8.-15. minut med en rejsetid på ca. 25 minutter.
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

PRISER OG BESTILLING