Logo til Spies
Se dine gemte hoteller

Paxos og Antipaxos fra Sivota

Udforsk Det Ioniske Hav fra havsiden og besøg de smukke øer Paxos og Antipaxos. En heldagsudflugt med badning samt besøg i De Blå Grotter og Paxos' hovedby, Gaios.

    Fakta

  • Dag:
    Alle dage.
  • Varighed:
    Heldagsudflugt cirka kl. 9-17.30.
  • Pris:
    45 EUR pr. voksen, 45 EUR pr. barn.

    Der indgår ingen måltider, men du kan købe frokost på Paxos, når vi går i land. Drikkevarer og snacks kan også købes ombord på båden Delfini II.
  • Sprog:
    Engelsktalende guide.
  • Aldersgrænse:
    Man skal være 3 år eller ældre for at deltage i denne udflugt.
  • Godt at medbringe:
    Badetøj og håndklæde. Medbring også gerne svømmefødder/snorkeludstyr, da vandet visse steder er krystalklart.
  • Øvrigt:
    Ved badestoppene foregår al svømning og badning fra båden.
  • Sådan bestiller du:
    Du kan bestille udflugten ved at kontakte en Spies-guide på rejsemålet.
Vi stævner ud fra havnen i Sivota med Delfini II og sætter kursen mod den smukke ø Paxos, hvor vi sejler ind i Lakka-bugten. Paxos er en grøn og malerisk ø, der byder på smukke udsigter og ægte græsk atmosfære. Derefter fortsætter båden til De Blå Grotter på vestkysten af Paxos, hvor vi har et badestop.

Vi sejler videre til naboøen Antipaxos og paradisstranden Voutoumi, som er en fantastisk strand med fint sand og turkisblåt vand. Her slikker vi sol og bader fra båden i omkring en time, før vi begiver os til hovedbyen Gaios på Paxos, hvor vi kan nyde det maleriske syn af de farvestrålende langs havnen. Vi bliver i Gaios i cirka to timer, hvor du får tid på egen hånd til at udforske byen: Slå dig ned på en lokal taverna, gå en tur langs de smalle gader eller nyd en dukkert fra den lille Giannas-strand, før vi hen på eftermiddagen igen sætter kursen tilbage mod Sivota.
Praktisk information

Hvad koster det at tage børn med på udflugt? Hvor bliver vi hentet? Her har vi samlet al den information, du har brug for at vide om vores udflugter.