Yoga på Skiathos

Yogarejse til Skiathos med Trine Winther

Hvornår: 11/5 - 18/5 2027

Pris fra: 11.299,- pr. person med morgenmad

Afrejse fra: København

Yoga – Qi gong - Vandredag

Er du til alsidig yoga, luksus og selvforkælelse i smukke omgivelser, er denne rejse noget for dig. Ud over yoga og mindfulness byder ugen blandt andet på flere Qi gong-sessioner samt arbejde med meridiansystemet, de fem elementer og chakrasystemet. Læs mere og se programmet nederst i opslaget.

Skiathos er en de smukkeste øer i det græske øhav. Vi skal bo på Elivi, et 5-stjernet moderne hotel med et design, der er i harmoni med naturen. Hotellet ligger i fredelige omgivelser tæt på flere af Skiathos' fineste strande på det vestlige Skiathos og byder på elegante værelser mod havet. Det lækre pool område indbyder til total afslapning, og i den eksklusive spaafdeling kan du forkæle dig selv med en velgørende behandling.

Bestil rejsen her

Praktisk information

Hvad indgår i rejsens pris?

Program på rejsen

Vi starter dagene med en variation af hatha og flow på en overdækket terrasse med udsigt til havet. Om eftermiddagen mødes vi igen til en variation af yin, restorativ og mobiliserende yogapraksis. I løbet af ugen du vil blive guidet gennem meditationer og åndedrætsøvelser, som hjælper dig med at bringe ro i kroppen og stilne sindet.

En af dagene samler vi yogaen til 2 ½ times yoga workshop fra kl. ca 9.30-12.00. Her kan du både sove længe, nyde en lang eftermiddag og få en oplevelse af at fordybe dig i

Yoga og mindfulness

Gennem yogapraksis og mindfulness arbejder du både med din fysiske krop, dit mindset og energisystem. Denne praksis strækker, smidiggør og styrker krop og sind, så du kan fortsætte med at gøre alle de ting, du drømmer om i dit liv. Jeg vil introducere dig for de 7 mindfulness principper og du vil lære, hvordan du kan bruge mindfulness til større nærvær, impulsregulering, konflikthåndtering og indre ro i din hverdag. Du træner ”taknemmelighedsmusklen”, dit nærvær og dine sanser. Du vil opnå en større bevidsthed om egne behov, og hvad der nærer din livsenergi og glæde. ”Det du søger findes det sted, du søger fra”.

Din instruktør

Trine Winther

Trine Winther

Trine er en passioneret og erfaren yogalærer, som med sin hjertevarme og favnende person vil guide dig gennem yogaens magiske univers. Trine har undervist i både ud- og indland siden 1996 og er kendt for et stort nærvær og engagement på sine rejser.
Trine har et spændende CV som bl.a. byder på: Yogauddannelse fra Indien, Mindfulness instruktør og mentor, Medicinsk yogalærer for børn/unge og voksne, Faceyoga, Ansigtszoneteraut, EFT, Kranio Sakral terapeut, Flying Nurse, Kursusholder, Børnebehandler og Ulandsfrivilligt arbejdende.
Læs mere og Trine her: www.trinewinther.dk

Her skal du bo

Elivi

Elivi er et stilfuldt designhotel, hvis moderne arkitektur smelter sammen med naturen. Hotellet ligger i fredelige omgivelser, omgivet af oliventræer og tæt på flere af Skiathos' fineste strande på det vestlige Skiathos. Det lækre poolområde indbyder til total afslapning, og i den eksklusive spaafdeling kan du forkæle dig selv med hamam, sauna og massagebehandlinger.

Hotellet har et godt udbud af restauranter med retter fra blandt andet det græske og italienske køkken, og her findes også en række barer, hvor du kan slå dig ned med en god cocktail. Om aftenen bydes der desuden jævnligt på livemusik i solnedgangens skær.

Elivi består af fire områder, som alle ligger tæt på havet. Hovedbygningen Xenia ligger mellem de fine sandstrande Kokounaries og Ambelakia, mens Grace-området ligger oven for Ambelakia-stranden med spektakulær havudsigt. 

Fra hotellet er der cirka 12 km til det store udvalg af restauranter, barer og butikker i Skiathos by.

Læs mere om hotellet
Elivi

Det siger tidligere deltagere

Praktisk information

Pris fra kr. 11.299,- pr. person i delt dobbeltværelse

Bo alene

  • Bo alene i værelset: 16.095,-

Andre tilkøb

  • 5 kg ekstra bagage kr. 130,- (totalt 20 kg + 5 kg håndbagage)
  • Afbestillingsforsikring kr. 319,-
  • Rejseforsikring kr. 420,-
  • Mad ombord på flyet kan bestilles i Spies appén

Vær opmærksom på

  • Husk at medbringe egen yogamåtte
  • Max. 20 deltagere på holdet
  • Rejsen gennemføres ved min. 15 deltagere
  • Alle niveauer af yogaudøvere er velkomne
  • Medbring din egen yogamåtte og yogaklods, et tørklæde eller tæppe til meditation, evt. en øjenpude samt en notesbog til refleksioner.

Miljøskat
De græske myndigheder opkræver miljøskat på hotelovernatninger. Følgende skattesatser gælder pr. værelse/lejlighed pr. nat: 15 EUR

Sunclass Airlines

Om flyrejsen

Vi flyver med Sunclass Airlines.

Afrejse fra København kl. 16.15, ankomst på Skiathos kl. 20.15
Hjemrejse fra Skiathos kl. 12.50, ankomst i København kl. 14.45

Vi tager forbehold for flytidsændringer. Se de aktuelle tider på din rejse i Spies' app eller på Min Side.

Spørgsmål og yderligere information

Spies Tema & Grupperejser

Tlf.: 7070 1051 (mandag-fredag kl. 10-12)

temarejser@spies.dk