Logo til Spies
Se dine gemte hoteller

Formel 1 i England

Englands Grand Prix, Storbritannien
Se tilgængelige værelser
skip links

Om hotellet

Englands Grand Prix

Den 6. juli køres Englands Grand Prix på Silverstone-banen. Banen, som mange F1-kørere kalder "insanely fast", var oprindeligt en lufthavn, men blev overtaget af the Royal Automobile Club i 1948, da landets to andre baner, Donington Park og den legendariske Brooklands, begge gik til under...

Hotelfakta

  • Aircondition i alle værelser/lejligheder
    Nej

Om hotellet

Englands Grand Prix
Den 6. juli køres Englands Grand Prix på Silverstone-banen. Banen, som mange F1-kørere kalder "insanely fast", var oprindeligt en lufthavn
, men blev overtaget af the Royal Automobile Club i 1948, da landets to andre baner, Donington Park og den legendariske Brooklands, begge gik til under 2. Verdenskrig.
Silverstone, som
i begyndelsen bestod af den tidligere lufthavns ydre taxibaner og forbindelsesveje, er både hurtig og udfordrende. Den hurtige banes udformning blev grundlagt i 1949, og banen har i store træk samme udformning i dag. Lewis Hamilton har vundet på sin hjemmebane Silverstone ni gange, og spørgsmålet er, om han vinder igen i år, eller om en af de andre hjemmebanekørere - Lando Norris, Oliver Bearman eller George Russell - snupper sejren?
Rejs med Spies til London 4. juli og oplev Englands tempofyldte Grand Prix. Hjemrejse 7. juli.
I pakken indgår:
- Fly
- 3 nætter på hotel
- Weekendbillet, hvilket indebærer adgang til træningsløbet fredag, billet til kvalifikationsløbet lørdag og hovedløbet om søndagen
- Transfer til og fra banen lørdag og søndag
Kunne du tænke dig en endnu bedre plads, kan du mod tillægsbetaling opgradere din Formel-1 billet.
Silverstone-banen ligger i Northamptonshire, ca. 120 km fra London. Køretiden varierer afhængigt af trafikken.

Øvrig information

Hilton London Euston

Hilton London Euston ligger i en smuk victoriansk bygning. Herfra har du kun 5 minutters gang til Euston Station, og 10 minutters gang til King's Cross og St. Pancras. Du kan komme til Covent Garden på 20 minutter til fods. På hotellet er der to elegante restauranter: Woburn Place Restaurant, der byder på madoplevelser af høj klasse i den victorianske vinterhave, og Mulberry's Restaurant, som byder på lettere måltider og en velassorteret morgenmadsbuffet. Hotellet har derudover en terrasse, en loungebar og et lille motionsrum.

På Hilton London Euston bor du i stilfulde værelser (16-18 m2) med marmorbadeværelse. Værelserne har aircondition, væg til væg-tæppe, tv, safetyboks, roomservice, køleskab (lille), kaffe og te-faciliteter, strygejern og -bræt samt vaskeservice. Værelserne er indrettet med enkeltsenge eller dobbeltsenge queensize. Bestemt seng/senge kan ikke garanteres. Badeværelset er udstyret med enten badekar eller bruser, hårtørrer og toilet.

• Antal bygninger: 1
• Antal etager: 5
• Antal værelser: 159
• Elevator: Ja
• Reception: Ja

• Lufthavn: 25 km Heathrow
• Hovedcentrum: 0 m London
• Metrostation: 100 m Great Portland Street


Meliá White House

Hyggeligt hotel med central beliggenhed i Marylebone ved den populære Regent's Park. Her bor du i gåafstand til Oxford Street og Piccadilly Circus. Meliá White House ligger tæt på flere undergrundsstationer, som Warren Street, Great Portland og Regent's Park. Hotellet har en prisbelønnet a la carte-restaurant, bar, café, morgenmadslokale, motionsrum, vaskeri/vaskeservice og gratis wi-fi.

På Meliá White House bor du i klassisk indrettede dobbeltværelser. Værelserne har aircondition, væg til væg-tæppe, tv, safetyboks og minibar. Værelserne er indrettet med enkeltsenge eller dobbeltsenge queensize. Bestemt seng/senge kan ikke garanteres. Badeværelset er udstyret med badekar, hårtørrer og toilet.

• Antal bygninger: 1
• Antal etager: 8
• Antal værelser: 603
• Elevator: Ja
• Reception: Ja

• Lufthavn: 23 km Heathrow
• Hovedcentrum: 0 m London
• Metrostation: 300 m Euston (tog og undergrund)

Vores service på rejsemålet

Spies har ikke personale i London, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.

Vigtigt at vide

For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.

Den officielle klassificering mangler

Beliggenhed og transfer

Transfer til rejsemålet

London har fire lufthavne: Heathrow, Gatwick, Stansted og London City Airport. Transport mellem lufthavnen og hotellet foregår på egen hånd og indgår ikke i rejsens pris. Lufthavnene har følgende forbindelser ind til centrum:

Heathrow, ca. 25 km vest for London
- Undergrundslinjen Piccadilly Line til det centrale London (Piccadilly Circus) kører cirka hvert 10. minut i dagtimerne, med en rejsetid på ca. 45 minutter, og er den billigste løsning. Trængsel kan forekomme i myldretiden.
- Heathrow Express, en toglinje der afgår hvert kvarter ind til Paddington Station, er det hurtigste alternativ med en rejsetid på blot 15 minutter.
- Busserne stopper ved mange centralt beliggende hoteller i London. Rejsetiden er på ca. 55-75 minutter (Liverpool Station og Victoria Station).
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Gatwick, ca. 45 km syd for London
- Gatwick Express til Victoria Station. Toget afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 30 minutter.
- Tog til London Bridge eller St. Pancras afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 45 minutter. Dette er den billigste løsning.
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Stansted, ca. 50 km nord for London
- Stansted Express til Liverpool Station. Toget afgår hvert kvarter med en rejsetid på ca. 45 minutter.
- Busserne passerer mange centralt beliggende hoteller i London. Rejsetiden er på ca. 55-75 minutter (Liverpool Station og Victoria Station).
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

London City Airport, ca. 11 km øst for London
- DLR Line til Bank Underground Station afgår ca. hvert 8.-15. minut med en rejsetid på ca. 25 minutter.
- Taxa er til tider den mest bekvemme transportform, omend også den dyreste løsning og med en lang rejsetid i myldretiden.

Transport til Formel 1-banen
I din Formel 1-pakke indgår en weekendbillet, hvilket indebærer adgang til træningsløbet om fredagen samt billet til kvalifikationsløbet om lørdagen og hovedløbet om søndagen. Transport med bus mellem dit hotel og Formel 1-banen indgår lørdag og søndag, ligesom engelsktalende rejselederservice. Vil du besøge banen om fredagen, skal du selv arrangere transport. Køretiden fra hotellet til banen er omkring 1,5 time med normal trafik og op til 1 time længere på løbsdage. Tilbageturen til hotellet efter løbet tager ca. 3 timer. Transport mellem lufthavnen og hotellet indgår ikke.

PRISER OG BESTILLING