Belek Beach Resort er et stort og dejligt All Inclusive-hotel med mange faciliteter og en god beliggenhed direkte på den lange sandstrand. Hotellet ligger
uden for
Belek og kan tilbyde alskens bekvemmeligheder og faciliteter, så både børn og voksne kan få en dejlig ferie. For dig, der er til solbadning og svømmeture, er der flere forskellige
pools at køle ned i, og tilhørende liggestole, parasoller og balisenge. Kan du lide fart og spænding, er der flere vandrutsjebaner, du kan prøve af, og hvis du vil have sand under fødderne, ligger den flotte strand lige op ad hotelområdet.
Belek Beach Resort har et bredt udvalg af barer og restauranter med forskellige indretninger. Nyd de lækre drinks i barerne og få nye smagsoplevelser hver dag i restauranterne. Her findes både buffet og a la carte samt enklere retter som burgere, pitabrød og pandekager. Som prikken over i'et indgår All Inclusive i rejsens pris.
Hvis du vil aktivere dig selv i ferien, er der mange muligheder for både børn og voksne. Løft vægte i motionsrummet, tag et spil tennis, minigolf, volleyball eller fodbold - eller kom med på et træningshold. Når du vil helt ned i gear, kan du besøge hotellets dejlige spaafdeling. Her er der både indendørspool, hamam samt sauna og dampbad. Hvis du vil forkæle dig selv lidt ekstra, kan du bestille en velgørende behandling. For hotellets yngste gæster er der børnepool, legeland samt en international børneklub, hvor børnene kan lege og møde nye venner. Om aftenen arrangerer hotellet desuden underholdning i sit amfiteater, og hvis du har lyst til at være længe oppe, er der også en natklub på hotelområdet.
Belek Beach Resort tilbyder dobbeltværelser og dobbeltværelser med to rum med plads til op til fire personer. Hvis du vil have en guldrandet ferieoplevelse, findes der også værelser med direkte pooladgang.
Hotellet er opdelt i to dele: hoveddelen og Elite-delen, som adskilles af en gangbro. Størstedelen af hotellets faciliteter ligger i hoveddelen. Som gæst på hotellet har du adgang til begge dele af hotellet, men vær opmærksom på, at Elite-delen har en aldersgrænse på 13 år.
Internet
Wi-fi overalt på hotellet indgår
Wi-fi på værelset indgår
Øvrigt
Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Bygget 2005
Renoveret 2015 og 2022 (hele hotellet)
8 bygning/er
4 etage/r-5
662 værelser/lejligheder
Elevator
Reception
Bagageopbevaring
Minimarked
Vaskeriservice mod betaling
Hæveautomat
Vores service på rejsemålet
I Spies-appen kan du finde information om dit rejsemål og andre nyttige oplysninger. I ferien kan du desuden kontakte os på vores servicetelefon døgnet rundt samt på SMS og mail kl. 8-20, hvis du vil have tips og gode råd eller information om udflugter og lejebiler.
Hotellets officielle klassificering er 5.