Bo Hamburger Bike Camp på Mallorca
En del af Spies Sport-uge
Hvornår: 18/4 - 25/4 2026
Pris fra: 10.895,- pr. person inkl. halvpension og cykleprogram
Afrejse fra: Billund og København
Rejs med på Bo Hamburger Bike Camp på en unik cykeloplevelse med en masse andre cykelmotionister. Mallorca er en af europas mest eftertragtede cykeldestinationer og med sit lune klima, perfekt til aktiv rejse i foråret. Campen henvender sig til den øvede cykelrytter, som cykler jævnligt og har en god fysik.
Vi skal bo i det naturskønne område, Pollensa Bay på Mallorca. Et skønt og roligt lille sted ved kysten på den nordøstlige del af øen, langt væk fra masseturismen. Her skal vi nyde en uge med masser af vandring, og vi besøger også den danske vingård på Mallorca til rundvisning, vinsmagning og tapas. Flere aftener mødes vi til pre-dinner event inkl. drink, hvor der er er mulighed for at dele dagens oplevelser og hygge på tværs af grupperne. Hver aften er der fællesspisning i hotellets gode restaurant, og flere gange med livemusik.
En del af Spies Sport-uge
Rejsen er både velegnet til dig, der rejser alene, og til dig, der rejser sammen med en partner eller ven, som ikke nødvendigvis deler din interesse for cykling. Samme uge tilbyder vi nemlig en yogarejse og en vandrerejse. Alle bor på samme hotel, uanset om man deltager i yoga-, cykel- eller vandrerejsen.
Praktisk information
Hvad indgår i rejsens pris?
- Direkte fly med Sunclass Airlines
- 25 kg indchecket bagage og 5 kg håndbagage
- Direkte transfer til/fra lufthavnen og hotel
- Lækkert 4* voksenhotel i Pollensabugten
- Morgen- og aftensmad inkl. drikkevare till aftensmaden
- Cykleprogram
- Besøg på vingård inkl. vinsmagning og tapas
- Hyggeligt fællespisning hver aften
- Rejsen henvender sig også til solo-rejsende











Program på rejsen
Forholdene for cyklister er ideelle i Pollensa Bay på Mallorca, og alle kan være med, da der er stor variation i udfordringerne.
Med kort afstand til Serra de Tramuntana-bjergene er Alcudia den perfekte base. Uanset om du vil køre den kortere rute til øens nordligste punkt, Formentor, eller vil prøve kræfter med Puig Mayor eller Sa Calobra, er du godt placeret.
Efter morgenmaden kører vi alle ud sammen, og herefter er der mulighed for forskellig længde og hårdhed af dagens tur - alt afhængig af dagsformen. Der ventes efter alle op- og nedkørsler, så der bliver rig mulighed for at give den gas på eget niveau.
Om aftenen er der fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der gerne vil spise sammen. Det er en hyggelig stund, hvor vi kan dele dagens oplevelser og nyde hinandens selskab.
Dagsprogram
Lørdag 18/4 - Ankomst til Mallorca
Velkomstmøde og aftensmad på hotellet.
Søndag 19/4 - Muro
Morgenmad fra kl. 7.30.
09.30 afgang fra hotellet. Vi cykler ca. 83 km med 630 højdemeter. Vi stopper for frokost omkring Muro.
19.00 Pre-dinner arrangement
20.00 Fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der har lyst.
Mandag 20/4 - Formentor
Morgenmad fra kl. 7.30
09.30 afgang fra hotellet. Dagens rute til Formentor er ca. 58 km og med 875 højdemeter.
Der er mulighed for forlængelse til den del af gruppen som ønsker dette.
19.00 Pre-dinner arrangement
20.00 Fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der har lyst.
Tirsdag 21/4 - Bodega BiniVista
Morgenmad fra kl. 7.30.
I dag er der mulighed for at vælge en cykelfri dag, eller man kan tage med på en lille kaffetur, der starter kl. 09.30 og varer cirka 1 1/2 time.
Afgang fra hotellet kl. 13.30. Vingårdsbesøg hos den danske vinproducent Bodega BiniVista. Her får vi en rundvisning, vinsmagning og dejlige hjemmelavede tapas. Besøget tager ca. 4 timer, og er i selskab med yoga- og cykelgrupperne.
20.00 Fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der har lyst.
Onsdag 22/4 - Selva
Morgenmad fra kl. 7.30.
09.30 afgang fra hotellet. Dagens rute fører os til Selva og er ca. 94 km lang og med 950 højdemeter. Der holdes frokostpause på toppen af stigningen.
18.30 Pre-dinner arrangement og surprise
20.00 Fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der har lyst.
Torsdag 23/4 – Sa Calobra
Morgenmad fra kl. 7.30.
09.30 afgang fra hotellet. Vi kører Sa Calobra-turen på ca. 114 km og med 2200 højdemeter. Vi stopper for frokost på vejen tilbage i Coll De Bataille.
19.00 Pre-dinner arrangement
20.00 Fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der har lyst.
Fredag 24/4 - 90 km.
Morgenmad fra kl. 7.30.
09.30 afgang fra hotellet. Vi kører en 90 km tur i dag og med ca. 1500 højde meter. Vi stopper og får frokost undervejs.
19.00 Pre-dinner arrangement
20.00 Fællesspisning i hotellets restaurant for dem, der har lyst.
Lørdag 25/4 - Hjemrejsedag
Morgenmad, check ud og hjemrejse.
OBS: Programmet er med forbehold for ændringer. Fra dag til dag kan Bo ændre programmet så det passer til vejr, vind og gruppens form.
Alle aktiviteter i programmet er frivillige, og du deltager kun i det, du har lyst til - det er din ferie og dig, der bestemmer.
Din instruktør

Bo Hamburger
Instruktøren på rejsen er tidligere professionelle cykelrytter Bo Hamburger. I løbet af ugen vil Bo dele ud af anekdoter fra sin lange professionelle karriere, som bragte etapesejr og gul trøje i verdens største cykelløb, Tour de France.
Her skal du bo
Sunprime Pollensa Bay
Sunprime Pollensa Bay ligger få skridt fra stranden i et roligt boligområde i starten af den smukke Pollensabugt på Mallorcas nordøstkyst med fantastisk udsigt over havet. Hotellet tilbyder små, lyse og moderne indrettede værelser, hvoraf mange har havudsigt, og på det skønne poolområde med tilhørende solterrasse kan du nyde freden og den fine udsigt. Trænger du til endnu mere selvforkælelse efter dagens vandretur, kan du bestille en behandling eller massage i hotellets spaafdeling.






Praktisk information
Pris fra kr. 10.895,- pr. person i delt dobbeltværelse
Der findes et begrænset antal værelser for dé som rejser alene, men gerne vil dele værelse med en anden deltager af samme køn. Spies sætter jer sammen to og to efter køn, og det forudsættes at der er en anden deltager med samme ønske. Hvis ikke det lykkes, vil du blive opkrævet tillæg for enkeltværelse (fra 2.200,-) inden afrejse.
Valgfrie tillæg
- Bo alene i værelset: fra kr. 11.095,-
- Sunprime All Inclusive: kr. 1.475,- (inkl. bl.a. frokost, snacks, øl, vin og lokal spiritus m.m)
- Transport af egen cykel på flyet samt lastbiltransport til hotellet t/r (begrænset antal): kr. 1.100,-
Vær opmærksom på
- Rejsen gennemføres ved min. 15 deltagere
Skatter og afgifter
De spanske myndigheder opkræver en skat på hotelovernatninger. Skatten varierer afhængigt af officiel hotelkategori samt opholdets længde og skal betales direkte til hotellet ved check-in. I 2026 udgør skatten ca. 4 eur pr. værelse pr. nat.

Om flyrejsen
Vi flyver med Sunclass Airlines.
Afrejse fra Billund kl. 07.05 ankomst på Mallorca kl. 10.00.
Hjemrejse fra Mallorca kl. 11.20, ankomst i Billund kl. 14.15.
Afrejse fra København kl. 07.00, ankomst på Mallorca kl. 10.00.
Hjemrejse fra Mallorca kl. 21.20, ankomst i København kl. 00.20.
Vi tager forbehold for flytidsændringer. Se de aktuelle tider på din rejse i Spies' app eller på Min Side.