Udsigt over havet fra en terrasse med hvidt gelænder og en del af et bord i forgrunden sammen med en nåletræslignende plante. (AI-genereret tekst)

Harmony

  • Aldersgrænse 8 år
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet

Om hotellet

Harmony er et lille og hyggeligt hotel tæt på stranden med lyse og rummelige værelser. Harmony ligger i stille og fredelige omgivelser i udkanten af Saranda, og mange tager hertil for madens skyld. Hotellets køkkenchef Genti Skendaj arbejdede på en række prestigefyldte restauranter i Europa, før han vendte...
  • Aldersgrænse 8 år
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet

Hotelfakta

  • PoolNej
  • BørnepoolNej
  • Restaurant1 stk.
  • Bar1 stk.
  • ElevatorNej
  • Aircondition i alle værelser/lejlighederJa
  • Nærmeste centrum2,8 km
  • Nærmeste strand/badested20 m
Strand med parasoller og badegæster i klart vand. Bygninger og bjerge i baggrunden. (AI-genereret tekst)
Udendørs serveringsområde med siddepladser og borde på en tropisk beliggenhed med udsigt over vegetation og hav. (AI-genereret tekst)
Udsigt fra et hotelværelse med seng og en åben balkondør. Balkon med stole og udsigt over bygninger. (AI-genereret tekst)

juli

30°
16°

august

30°
16°

september

27°
14°

oktober

21°
10°

november

16°
7°

Om hotellet

Harmony er et lille og hyggeligt hotel tæt på stranden med lyse og rummelige værelser. Harmony ligger i stille og fredelige omgivelser i udkanten af Saranda, og mange tager hertil for madens skyld. Hotellets køkkenchef Genti Skendaj arbejdede på en række prestigefyldte restauranter i Europa, før han vendte tilbage til Albanien og åbnede sin egen restaurant, hvor han nu serverer veltilberedt mad af lokale råvarer ledsaget af lokal vin.

Fra hotellet er der kun en kort gåtur til det nærmeste supermarked og til hovedvejen, hvor lokalbussen kører. Hotellet tilbyder pæne og komfortable værelser med balkon og en rolig beliggenhed tæt på stranden. Der er god plads på værelset, også selv om I er flere, der bor sammen. Hotellet har desuden en bar, hvor du kan købe drikkevarer og snacks fra morgen til midnat.

På grund af balkonrækværkets udformning har Spies sat en aldersgrænse på minimum 8 år på dette hotel. Der kan dog stadig være yngre børn på hotellet.

Øvrig information

  • Bygget: 2009
  • Renoveret: 2021
  • Bygninger: 1
  • Etager: 4
  • Værelser/lejligheder: 16
  • Reception
  • Vaskeriservice mod betaling
  • Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)

Internet

  • Wi-fi overalt på hotellet indgår
  • Wi-fi på værelset indgår

Vores service på rejsemålet

I Spies-appen finder du information om dit rejsemål og anden nyttig information både før og under din rejse. Du kan nemt kontakte os i løbet af ferien, hvis du vil have tips og gode råd eller f.eks. har spørgsmål om lejebil og udflugter. Du kan ringe til os døgnet rundt på vores servicetelefon eller kontakte os på mail kl. 8-20.

Vigtigt at vide

For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.

Hotellets officielle klassificering er 4.

Sådan bor du

Pæne og lyse værelser indrettet i hvidt med blå detaljer.

På grund af balkonrækværkets udformning har Spies sat en aldersgrænse på minimum 8 år på dette hotel. Der kan dog stadig være yngre børn på hotellet.

Musik fra et nærliggende hotel er til tider forstyrrende.

I alle værelser/lejligheder:

  • Aircondition
  • Balkon
  • Dobbeltseng (queensize)
  • Barneseng (begrænset antal)
  • TV med satellitkanaler
  • Klinker
  • Safetyboks
  • Køleskab (lille)
  • Hårtørrer
  • Bruser
  • Rengøring pr. uge: 7

Rengøring indebærer, at der bliver fejet, redt senge, tømt skraldespand og tørret af på badeværelset. Håndklæder skiftes normalt 1-3 gange/uge og sengetøj mere sjældent.

Mad og drikke

Harmony har en bar og en restaurant, der serverer morgenmad hver morgen. Hotellets ejer arbejder i restauranten og er muligvis en af de bedste kokke i hele Saranda.

  • Lobbybar med servering af snacks fra tidlig morgen til sen aften
  • A la carte-restaurant med morgenbuffet, frokost og aftensmad fra menukort
  • Bordbestilling kræves til aftensmåltiderne
  • Pæn påklædning (lange bukser)
  • Højstole til børn

Måltider på hotellet:

  • Enkel morgenbuffet indgår

De aktuelle åbningstider for restauranter og barer meddeles ved ankomsten. Tilbydes måltidspakker, kan indhold og tidspunkter ændres uden varsel.

Tilgængelighed

Nedenfor finder du de tilgængelighedsoplysninger, vi har modtaget fra hotellet. Hvis der ikke vises nogen oplysninger, har vi endnu ikke modtaget information fra hotellet. Værelset eller lejligheden, inklusive badeværelset, kan være delvist tilpasset gæster med nedsat mobilitet og lever op til lokal standard, men ikke nødvendigvis til skandinavisk standard. For at sikre, at værelset eller lejligheden opfylder dine individuelle behov, anbefaler vi, at du kontakter hotellet direkte. Vi kan ikke garantere, at alle hotellets faciliteter er tilgængelige for kørestolsbrugere eller gæster med andre bevægelseshandicap. Du finder yderligere information om hotellets beliggenhed under "Beliggenhed og transfer". Du kan desuden finde tips, anbefalede hoteller og yderligere information om blandt andet assistance, transfer og hjælpemidler her: Rejser for dig med funktionsnedsættelse.

Elevator
Nej

På hotelområdet

Er hotelområdet tilgængeligt med rampe eller elevator?

Trappe eller trappetrin ned i pool
Nej
Rampe eller skrånende bund ned i pool
Nej

Pool og strand

Der er kun en kort gåtur fra hotellet hen til en dejlig stenstrand.

Strande

Saranda har mange strande. De strækker sig i kortere og længere afsnit langs hele bugten, og selv om flere af dem er private, er der også mange strande, hvor alle er velkomne - dog skal man i nogle tilfælde betale en afgift på 200-300 lek for at få lov til at benytte dem. Strandene består primært af grus og småsten, og vandet er meget klart. Hovedparten af strandene langs med strandpromenaden er smalle - dette varierer dog lidt alt efter tidevandet.

Den nok mest kendte strand er Plazhi Sarandes, som ligger midt for strandpromenaden et lille stykke vej fra marinaen. Her findes både et hoppetårn og en slags flydende hoppeborg. Selve stranden er et par hundrede meter lang og meget velbesøgt, især i højsæsonen, men den er åben for alle mod betaling. Strandene nordpå - på den anden side af kajen, hvor båden fra Korfu lægger til - er i de fleste tilfælde ejet af hoteller og forbeholdt deres gæster. Hotellerne her har også tit private beach clubs.

Ksamil

Ksamil ligger knap 15 km syd for Saranda og er et område, der er berømt for sine fine strande. Til forskel fra Saranda består strandene i Ksamil af sand, hvilket er en af grundene til, at de er så populære. En anden grund er formentlig det brede udbud af restauranter, der ligger langs strandene og ofte byder på skaldyr fra Butrint-lagunen. I weekenden er strandene og restauranterne velbesøgte, så det kan være en god idé at komme tidligt, hvis man vil sikre sig plads. Den flere kilometer lange strand er opdelt i mindre områder af moler og små klippenæs.

Lidt ud for kysten findes også to små øer med strande, som man kan svømme ud til. Her er desuden ideelt at snorkle, da vandet er klart, og ingen af strandene er særlig lavvandede - vandet når en voksen til livet, hvis man går fem meter ud. Det er mere eller mindre obligatorisk at leje liggestol og parasol, hvilket koster fra cirka 35,- for en dag.

Beliggenhed og transfer

Strand- og ferieområde med begrænset trafik. Ved hovedvejen, 300 meter fra hotellet, ligger der enkelte restauranter, barer, butikker og et apotek. Der er trapper inde på hotellet og niveauforskelle uden for hotelområdet. Transferbussen standser ca. 80 m fra hotellet ved ankomst og afrejse. Stejl bakke fører ned til hotellet fra vejen.

  • Hotellet ligger tæt på strand/badested
  • Nærmeste centrum: 2,8 km
  • Hovedcentrum: 3,3 km Saranda
  • Nærmeste strand/badested: 20 m
  • Offentlig transport: 200 m
  • Seværdighed: 3,5 km Antik synagoge i Saranda
  • Seværdighed: 20 km Butrint Nationalpark
  • Seværdighed: 22 km Vandfaldet The Blue Eye
  • Lufthavn: 150 km Vlora
  • Transferbussen standser ved hovedvejen (ca. 80 m).

Kanali I Cukes
9701 Saranda
+355 689 002117
harmony_sarande@yahoo.gr

Transfer til rejsemålet

Med Spies' transfer kommer du nemt og sikkert til dit hotel i Saranda. Transfer mellem lufthavn og hotel indgår ikke, men kan tilkøbes sammen med rejsen. Køretiden fra Vlora Lufthavn til dit hotel er cirka 2 timer og 30 minutter (cirka 150 km) alt efter trafik og antal hotelstop. Omkring halvvejs gør bussen holdt, så du kan købe drikkevarer og snacks eller benytte toilettet. Transferbussens nøjagtige rute afhænger af lokale forhold og bestemmes på dagen. Du får mere information ved ankomsten. Du kan læse mere om transfer her.

Priser og bestilling