Om hotellet
Fujairah Rotana Resort & Spa er et børnevenligt hotel, der ligger direkte ved havet i Fujairah. Hotellet består af flere bygninger og tilbyder en komfortabel ferie med et godt udvalg af faciliteter.
Hotellets hyggelige poolområde er omgivet af en smuk have. Ved poolområdet finder du liggestole, madrasser, parasoller og en hyggelig swim up-bar. Her kan du nyde dovne dage i solen og skønne svømmeture i poolen eller havet. På stranden er der også liggestole til hotellets gæster.
Fujairah Rotana Resort & Spa harogså gode muligheder for både at være aktiv. Her kan du f.eks. spille tennis, besøge motionsrummet eller deltage i yoga, og vil du hellere slappe af, har hotellet en spaafdeling med hamam, sauna og dampbad. På stranden kan du prøve forskellig vandsport som dykning, vandcykel, kajak, vandski og snorkling.
Her bor du i varmt indrettede værelser med plads til op til seks personer.
Øvrig information
- Bygget: 2007
- Bygninger: 3
- Etager: 4
- Værelser/lejligheder: 250
- Elevator i hovedbygningen
- Reception
- Bagageopbevaring
- Vaskeriservice mod betaling
- Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi overalt på hotellet indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale på dit rejsemål, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
Myndighederne opkræver en turistskat på overnatninger i Fujairah. På samtlige hoteller og lejlighedshoteller opkræves der derfor en ekstra afgift på ca. 10-20 AED pr. værelse pr. nat. I en 2-værelses lejlighed betales der altså skat for hvert enkelt værelse. Skatten betales direkte til hotellet senest ved hjemrejsen.
Den officielle klassificering mangler



