Om hotellet
Hotel Le Negresco er et verdensberømt luksushotel fra 1913 med en pompøs facade og iøjnefaldende lyserød kuppel. Hotellet ligger direkte ud til Promenade des Anglais i Nice, og kun strandpromenaden - hvor der findes et stort udvalg af restauranter og barer - adskiller hotellet fra stranden.
Hotel Le Negresco er perfekt til dig, der søger en ferie ud over det sædvanlige. Hele hotellet er smagfuldt indrettet med stor sans for detaljen og byder på en pompøs lobby og lækre værelser med høj komfort. Hotellet har en Michelin-restaurant, et populært brasserie og to hyggelige barer.
På stranden neden for hotellet findes en beach club med liggestole samt en restaurant, hvor du kan spise frokost og nyde din yndlingscocktail. Hotel Le Negresco har også et lille motionsrum og en luksuriøs spaafdeling, hvor du kan bestille massage og forskellige skønhedsbehandlinger. Hotellets værelser er elegant indrettede, og vil du bo ekstra godt, kan du bestille et værelse med havudsigt.
Fra hotellet er der gåafstand til den charmerende gamle bydels smalle brostensbelagte gader, farverige bygninger og hyggelige udeserveringer.
Øvrig information
- Bygget: 1913
- Renoveret: 2020
- Bygninger: 1
- Etager: 5
- Værelser/lejligheder: 163
- Elevator
- Reception
- Bagageopbevaring
- Safetyboks i receptionen
- Vaskeriservice mod betaling
- Parkering mod betaling på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi i receptionen indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale på Den Franske Riviera, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
De franske myndigheder opkræver en turistskat på overnatninger i Nice. På alle hoteller og lejlighedshoteller skal der derfor betales en ekstra afgift. Børn og unge under 18 år betaler ikke turistskat. Skatten betales direkte til hotellet senest ved hjemrejsen.
Pris pr. person og nat:
2-stjernede hoteller/lejlighedshoteller: 0,80 EUR
3-stjernede hoteller/lejlighedshoteller: 1,50 EUR
4-sternede hoteller/lejlighedshoteller: 2,20 EUR
5-stjernede hoteller/lejlighedshoteller: 3 EUR
Bemærk, at Spies' klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, som ligger til grund for skattens størrelse.
Hotellets officielle klassificering er 5.



