Om hotellet
Elix, Mar-Bella Collection er et hotel af høj klasse med en smuk beliggenhed på en skråning med udsigt over havet. Hotellet ligger i rolige omgivelser ved Karavostasi-stranden godt 20 km fra Parga og tilbyder flotte værelser i moderne stil.
Hotellet har et luftigt poolområde med børnepool og poolbar samt udsigt over havet. Her kan du slappe af i en liggestol eller tage en dukkert i poolen. Foretrækker du at bade i havet, kommer du nemt ned til stranden med hotellets kabelbane eller til fods. Her er også liggestole, parasoller og en strandbar, der serverer enkle retter og drikkevarer.
I hotellets buffetrestaurant serveres velfyldte buffeter fra morgen til aften, og i a la carte-restauranterne kan du nyde lokale specialiteter og retter fra Middelhavet. Kunne du tænke dig en aktiv ferie, tilbyder hotellet motionsrum, træningshold, tennis, forskellige former for vandsport og cykeludlejning. I nærområdet findes desuden gode vandrestier, mens hotellets spaafdeling tilbyder afslappende behandlinger.
Vil du besøge Parga under opholdet, kommer du nemmest dertil med taxi.
Øvrig information
- Bygget: 2021
- Bygninger: 8
- Etager: 2-4
- Værelser/lejligheder: 146
- Elevator
- Reception
- Bagageopbevaring
- Minimarked med åbent 6 dage om ugen
- Vaskeriservice mod betaling
- Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi overalt på hotellet indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
I Spies-appen kan du finde information om dit rejsemål og andre nyttige oplysninger. I ferien kan du desuden kontakte os på vores servicetelefon døgnet rundt samt på mail kl. 8-20, hvis du vil have tips og gode råd eller information om f.eks. udflugter og lejebiler.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
De græske myndigheder opkræver miljøskat på hotelovernatninger. Skatten varierer afhængigt af officiel hotelkategori og skal betales direkte til hotellet ved check-in. På de fleste hoteller betales skatten med kontanter, og selvom nogle hoteller tager imod betaling med kort, er kontanter det sikre valg. Bemærk, at Spies' klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle hotelklassificering, der ligger til grund for skattens størrelse.
Følgende skattesatser gælder pr. værelse/lejlighed pr. nat:
Hoteller/lejlighedshoteller kategori 1 og 2: 2 EUR
Hoteller/lejlighedshoteller kategori 3: 5 EUR
Hoteller/lejlighedshoteller kategori 4: 10 EUR
Hoteller/lejlighedshoteller kategori 5: 15 EUR
I perioden november-marts er skatten cirka det halve af ovenstående beløb inden for hver kategori.
Hotellets officielle klassificering er 5.











