Om hotellet
Iberostar Founty Beach er et stort og børnevenligt All Inclusive-hotel med en fin beliggenhed lige ved stranden i Agadir. Hotellet tilbyder lyse værelser og juniorsuiter med balkon eller terrasse mod omgivelserne, poolområdet eller havet. Hotellet har to pools og en separat pool for mindre børn. Hvis du foretrækker at bade ved stranden, behøver du blot at krydse strandpromenaden for at mærke sandet mellem tæerne.
På Iberostar Founty Beach kan du roligt efterlade tegnebogen på værelset. All Inclusive indgår nemlig i rejsens pris, og du kan spise alle dagens måltider i hotellets hyggelige buffetrestaurant. En aften om ugen kan du bytte middagen i buffetrestauranten ud med en middag i a la carte-restauranten, og hvis du bliver sulten mellem måltiderne, serveres der snacks i poolbaren. Om aftenen kan du bestille din favoritdrink i hotellets showbar, hvor der bydes på underholdning i form af musik og shows.
Dagene kan du tilbringe i en liggestol eller ved at give dig i kast med en af hotellets mange aktiviteter. Du kan f.eks. spille tennis, basketball, fodbold og volleyball, hvis du da ikke foretrækker at træne på egen hånd i motionsrummet. Den bedste afslapning får du i spaafdelingen, hvor der både er sauna og en opvarmet indendørspool. Her kan du også forkæle dig selv med en dejlig massage.
For børnene tilbyder Iberostar Founty Beach en børne- og ungdomsklub med forskellige sjove aktiviteter. Børnene har desuden adgang til en legeplads og et legerum, hvor de kan hygge sig og møde nye venner i ferien.
Øvrig information
Ved ankomsten til hotellet trækkes et mindre beløb i depositum til at dække eventuelle ekstra omkostninger eller skader.
- Bygget: 2003
- Renoveret: 2018 (værelserne, spaafdelingen og nogle pools)
- Bygninger: 3
- Etager: 3
- Værelser/lejligheder: 370
- Elevator
- Reception
- Bagageopbevaring
- Minimarked
- Vaskeriservice mod betaling
- Parkering mod betaling på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi overalt på hotellet indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale i Marokko, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
De marokkanske myndigheder har indført turistskat på overnatninger. På samtlige hoteller og lejlighedshoteller opkræves derfor en ekstra afgift, som betales direkte til hotellet. Børn under 2 år betaler ikke turistskat.
Pris pr. person pr. nat: 1-4,5 EUR alt efter hotellets klassificering.
Bemærk at Spies' klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle klassificering, som ligger til grund for skattens størrelse.
Hotellets officielle klassificering er 4.



