Om hotellet
Stort og moderne førsteklasseshotel på Buda-siden i Budapests gamle bydel. Verdi Budapest Aquincum har de grønne bjerge i ryggen og udsigt over floden og den smukke ø Margitsziget. Hotellet har både en restaurant, en café og en natklub, og hvis du vil forkæle dig selv lidt ekstra, kan vi anbefale en afslappende behandling eller et kurbad i hotellets spaafdeling. Verdi Budapest Aquincum har også et motionsrum. Du kommer nemmest til centrum og shoppinggaden Váci utca på Pest-siden i Budapest med taxi eller sporvogn.
Øvrig information
- Bygget: 1991
- Renoveret: 2000
- Etager: 5
- Værelser/lejligheder: 312
- Elevator
- Reception
- Safetyboks i receptionen
- Vaskeriservice mod betaling
Internet
- Wi-fi i receptionen indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale i Budapest, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
De ungarske myndigheder opkræver en turistskat på overnatninger i Budapest. På samtlige hoteller og lejlighedshoteller opkræves derfor en ekstra afgift. Skatten varierer afhængigt af hotellet, men beløber sig til ca. 4 % af hotelprisen pr. nat. Skatten betales direkte til hotellet, senest ved afrejsen.
Den officielle klassificering mangler



