Om hotellet
Gloria Palace Royal Hotel & Spa er et elegant hotel med høj standard og komfort. Hotellet ligger højt i Playa de Amadores med flot udsigt over havet og den hvide sandstrand.
Hotellet har flere indbydende pools omgivet af liggestole, hvor du kan slappe af og nyde solen. Til de yngste gæster findes to børnepools. Fra hotellet kan du tage en elevator ned til hovedvejen, som fører til stranden.
Gloria Palace Royal Hotel & Spa har to restauranter og en række forskellige barer. I buffetrestauranten serveres der et stort udvalg af forskellige retter til morgenmad, frokost og aftensmad, og i hotellets a la carte-restaurant kan du nyde veltillavet spansk mad om aftenen. I hotellets barer tilbydes der et godt udvalg af kølige drinks, og i visse barer bydes der også på aftenunderholdning.
Vil du forkæle dig selv lidt ekstra, kan du besøge hotellets lækre spaafdeling og bestille en velgørende behandling eller slappe af i indendørspoolen. Vil du træne i ferien, har hotellet et motionsrum, og der tilbydes også holdtræning. Til børnene er der en legeplads og en international børneklub, hvor de kan deltage i sjove aktiviteter og møde nye venner.
Gloria Palace Royal Hotel & Spa tilbyder stilrene og lækkert indrettede lejligheder og suiter med balkon og havudsigt.
Vil du se mere af omgivelserne, ligger Europa shoppingcenter godt 1 km fra hotellet, og du finder et endnu større udbud af shoppingmuligheder og restauranter i Puerto Ricos shoppingcenter. Kunne du tænke dig at se mere af Gran Canaria, tilbyder Spies et varieret udbud af udflugter både til havs og på land.
Hotellets spaafdeling er lukket 13-19/4 2026 pga. vedligeholdelse.
Øvrig information
- Bygget: 2007
- Renoveret: 2020 (køkkennicherne) og 2008 (lejlighederne)
- Bygninger: 4
- Etager: 5
- Værelser/lejligheder: 197
- Elevator
- Reception
- Bagageopbevaring
- Vaskeriservice mod betaling
- Hæveautomat
- Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi overalt på hotellet indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
I Spies-appen kan du finde information om dit rejsemål og andre nyttige oplysninger. I ferien kan du desuden kontakte os på vores servicetelefon døgnet rundt samt på SMS og mail kl. 8-20, hvis du vil have tips og gode råd eller information om udflugter og lejebiler.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
Mogan kommune opkræver en turistskat på 0,15 EUR pr. person/nat for hotelovernatninger. Skatten betales direkte til hotellet.
Hotellets officielle klassificering er 4,5.






