Om hotellet
Dukes The Palm er et stort hotel, hvis indretning er en blanding af britisk charme og kosmopolitisk luksus. Hotellet ligger ved en privat strand på Palm Jumeirah - Dubais palmeformede kunstige ø - og tilbyder moderne værelser og en bred vifte af feriefaciliteter.
Dukes The Palm består af to skyskrabere og er et hotel af høj standard med et grønt, frodigt hotelområde med både en infinitypool og en lang lazy river samt et poolområde ved stranden, hvor der også er gratis liggestole og parasoller til gæsterne. På hotellets 14. etage findes desuden en stor indendørspool og bar med flot panoramaudsigt over Jumeirah Beach.
Hotellet har flere restauranter med internationale retter af høj kvalitet, og her findes også en champagne- og telounge samt en cigar- og whiskybar.
Hvis du vil køre et træningspas eller to i ferien, har hotellet et veludstyret motionsrum. Hvis du i stedet vil helt ned i gear, kan du besøge hotellets lækre spaafdeling. Hvis du rejser med børn, kan de hygge sig i hotellets internationale børneklub.
Dukes The Palm tilbyder lyse og moderne værelser med flot udsigt.
Øvrig information
Ved ankomsten reserveres et beløb på 500 AED pr. værelse/nat på dit kreditkort som depositum for eventuelle ekstraudgifter eller skader.
- Bygget: 2017
- Bygninger: 2
- Etager: 15
- Værelser/lejligheder: 566
- Elevator
- Reception
- Bagageopbevaring
- Vaskeriservice mod betaling
- Hæveautomat
- Parkering indgår i hotellets parkeringshus (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi overalt på hotellet indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale på dit rejsemål, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
Myndighederne opkræver en turistskat på overnatninger i Dubai. På samtlige hoteller og lejlighedshoteller opkræves der derfor en ekstra afgift på ca. 10-20 AED pr. værelse pr. nat. I en 2-værelses lejlighed betales der altså skat for hvert enkelt værelse. Skatten betales direkte til hotellet senest ved hjemrejsen.
Hotellets officielle klassificering er 5.



