Om hotellet
IH Hotels Milano Ambasciatori ligger i direkte forbindelse med den historiske arkade Galleria del Corso i det centrale Milano. Her bor du side om side med fremragende shopping og i bekvem gåafstand til seværdigheder som Piazza del Duomo, San Babila og Via Montenapoleone – Milanos mest eksklusive shoppinggade.
IH Hotels Milano Ambasciatori tilbyder værelser med livlig indretning, og øverst i bygningen ligger hotellets indbydende tagbar med planter og siddepladser. Her kan du slappe af efter en dag fuld af sightseeing og nyde cocktails, specialøl og mousserende vine, samt et udvalg af snacks. Fra tagbaren har du udsigt over byens tage og Milanos centrum.
Øvrig information
- Bygget: 1900
- Renoveret: 2002
- Bygninger: 1
- Værelser/lejligheder: 93
- Elevator
- Reception
- Safetyboks i receptionen
- Parkering mod betaling på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi overalt på hotellet indgår
- Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale i Milano, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
De italienske myndigheder har indført turistskat på overnatninger i Milano. Børn under 18 år betaler ikke turistskat. Skatten betales direkte til hotellet senest ved hjemrejse.
Pris pr. person pr. nat:
1-stjernede hoteller/lejligheder: 1 EUR
2-stjernede hoteller/lejligheder: 2 EUR
3-stjernede hoteller/lejligheder: 3 EUR
4-stjernede hoteller/lejligheder: 4 EUR
5-stjernede hoteller/lejligheder: 5 EUR
Bemærk, at Spies' klassificering af hoteller kan adskille sig fra den officielle klassificering, som ligger til grund for skattens størrelse.
Den officielle klassificering mangler



