Udsigt over en gruppe røde bygninger med en gårdhave, omgivet af træer og grønne marker med dyrkninger. (AI-genereret tekst)

Enotel Santo da Serra

  • Motionsrum
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet

Om hotellet

Enotel Santo da Serra er et indbydende hotel i Santo da Serra, indrettet i portugisisk herregårdsstil med moderne faciliteter.

Hotellets lyserøde bygning er omgivet af frodige haver med velholdte græsplæner og træer, og alle værelser har balkon eller terrasse og adgang via svalegange.

Enotel Santo da Serra...
  • Motionsrum
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet

Hotelfakta

  • Opvarmet indendørspool (visse måneder)1 stk.
  • BørnepoolNej
  • Restaurant1 stk.
  • Bar1 stk.
  • ElevatorNej
  • Aircondition i alle værelser/lejlighederJa
  • Nærmeste centrum500 m
  • Nærmeste strand/badested10 km
Luftfoto af et område med bygninger, vinmarker og haver i en frodig omgivelser. (AI-genereret tekst)
Restaurant med dækkede borde og moderne stole, med orange lamper i loftet. (AI-genereret tekst)
Et hotelværelse med to enkeltsenge, hvidt sengetøj og puder. Værelset har en balkon med udsigt og er indrettet med et skrivebord og et tv. (AI-genereret tekst)

maj

18°
13°

juni

20°
16°

juli

23°
16°

august

24°
19°

september

22°
18°

Om hotellet

Enotel Santo da Serra er et indbydende hotel i Santo da Serra, indrettet i portugisisk herregårdsstil med moderne faciliteter.

Hotellets lyserøde bygning er omgivet af frodige haver med velholdte græsplæner og træer, og alle værelser har balkon eller terrasse og adgang via svalegange.

Enotel Santo da Serra har en spaafdeling, hvor du kan tage en dukkert i indendørspoolen, slappe af i saunaen eller bestille massage. Kunne du tænke dig lidt aktivitetet, har hotellet også et motionsrum, og kun et par kilometer væk ligger Santo da Serra Golf Club – en af Madeiras bedste golfbaner. Hver morgen serveres morgenmad i hotellets restaurant, og om aftenen kan du nyde både lokale specialiteter og internationale retter. Hotellet har også en bar.

Et par hundrede meter fra hotellet ligger landsbyen Santo António da Serra, hvor der er et par restauranter, et lille marked og en dagligvarebutik.

Øvrig information

  • Bygget: 2000
  • Renoveret: 2024
  • Bygninger: 1
  • Etager: 1
  • Værelser/lejligheder: 68
  • Reception
  • Bagageopbevaring
  • Vaskeriservice på forespørgsel
  • Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)
  • Ladestander til elbil mod betaling

Internet

  • Wi-fi overalt på hotellet indgår
  • Wi-fi på værelset indgår

Vores service på rejsemålet

I Spies-appen kan du finde information om dit rejsemål og andre nyttige oplysninger. I ferien kan du desuden kontakte os på vores servicetelefon døgnet rundt samt på mail kl. 8-20, hvis du vil have tips og gode råd eller information om f.eks. udflugter og lejebiler.

Vigtigt at vide

For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.

Skatter og afgifter

Myndighederne på Madeira opkræver en turistkat på 2 EUR pr. person/nat uanset hotelkategori. Skatten betales direkte til hotellet. Den maksimale takst er 14 EUR pr. person uanset antal overnatninger. Børn under 13 år skal ikke betale skat.

Santa Cruz kommune opkræver en miljøskat på samtlige hoteller og lejlighedshoteller, som udregnes pr. overnatning. Skatten er på 2 euro pr. person/overnatning, dog maks. 14 euro pr. person for gæster over 13 år. Skatten betales direkte til hotellet ved enten ankomst eller afrejse.

Hotellets officielle klassificering er 4.

Sådan bor du

Værelser med eller uden balkon eller terrasse.

Rengøring indebærer, at der bliver fejet, redt senge, tømt skraldespand og tørret af på badeværelset. Håndklæder skiftes normalt 1-3 gange/uge og sengetøj mere sjældent.

Et hotelværelse med to enkeltsenge, hvidt sengetøj og puder. Værelset har en balkon med udsigt og er indrettet med et skrivebord og et tv. (AI-genereret tekst)

Dobbeltværelse med balkon eller terrasse

  • Til 2 personer
  • Størrelse (m²): 25
  • Balkon eller terrasse
  • Mod omgivelserne
Et hotelværelse med to enkeltsenge, en skrivebordsplads og et spejl på væggen. Værelset har et stort vindue med gardiner. (AI-genereret tekst)

Dobbeltværelse uden balkon

  • Til 2 personer
  • Størrelse (m²): 18
  • Mod omgivelserne

I alle værelser/lejligheder:

  • Aircondition (centralstyret)
  • Enkeltsenge
  • TV (smart-TV)
  • Laminatgulv
  • Safetyboks
  • Strygejern og strygebræt
  • Minibar mod betaling
  • Elkedel samt kaffe og te
  • Hårtørrer
  • Tøfler
  • Badekåber
  • Toiletartikler
  • Bruser
  • Rengøring pr. uge: 7

Mad og drikke

  • Loungebar
  • Buffetrestaurant med lokale og internationale retter til morgenmad og aftensmad

Måltider på hotellet:

  • Morgenbuffet indgår
  • Halvpension kan tilkøbes
  • Festmåltid indgår juleaften for gæster med halvpension
  • Festmåltid indgår nytårsaften for gæster med halvpension

De aktuelle åbningstider for restauranter og barer meddeles ved ankomsten. Tilbydes måltidspakker, kan indhold og tidspunkter ændres uden varsel.

Tilgængelighed

Nedenfor finder du den tilgængelighedsinformation, vi har fået fra hotellet. Hvis der ikke vises nogen information, har vi endnu ikke modtaget nogen oplysninger. Du kan finde tips om handicapvenlig ferie og se vores anbefalede hoteller på denne side.

Elevator
Nej

På hotelområdet

Er hotelområdet tilgængeligt med rampe eller elevator?

Tilgængelighed ved indgang
Rampe
Trappe eller trappetrin ned i pool
Ja, med gelænder
Rampe eller skrånende bund ned i pool
Nej
Toilet på fællesområder egnet til kørestolsbrugere
Ja
Reserverede parkeringspladser for gæster med nedsat mobilitet
Ja

Pool og strand

  • Indendørspool (opvarmet til ca. 28 grader)
  • Liggestole ved poolen
  • Poolhåndklæder
  • Trappe eller trappetrin ned i pool med gelænder

Strande

Der er ingen strand i Santo da Serra, men der findes enkelte strande langs kysten syd for Santo da Serra. Stranden Praia das Palmeiras i Santa Cruz består af lavasand og sten, og i nærheden ligger også vandlandet Aquaparque Madeira. Tæt på lufthavnen findes desuden stenstranden Praia de S. Roque samt stranden i Machico, der består af gyldent sand fra Sahara.

Træning og aktiviteter

  • Motionsrum
  • Massage mod betaling
  • Sauna
  • Boblebad
  • Cykelgarage

Beliggenhed og transfer

Naturområde med lokaltrafik.

  • Hotellet ligger i landlige omgivelser
  • Nærmeste centrum: 500 m Santo António da Serra
  • Hovedcentrum: 10 km Machico
  • Nærmeste strand/badested: 10 km Machico
  • Golfbane: 1,5 km Golf Club Santo da Serra
  • Seværdighed: 2,6 km Parque Ribeira Primeira
  • Seværdighed: 4 km Miradouro da Portela
  • Seværdighed: 9,5 km Miradouro do Pico do Facho
  • Lufthavn: 10 km Funchal

Sitio Dos Casais Proximos
9200-152 Santo António da Serra, Madeira, Portugal
+351 291 702 003
reservas@enotel.com

Transfer til Enotel Santo da Serra

Transfer indgår ikke i rejsens pris, men kan tilkøbes separat. Vi anbefaler, at du lejer en bil eller bestiller privat transfer hjemmefra. Det gør du enten sammen med rejsen eller ved at ringe til en af vores rejsekonsulenter. Læs mere om transfer her.

Køretiden fra lufthavnen til Santo da Serra er cirka 15 minutter (cirka 10 km).

Nedenstående transferinformation gælder generelt for Santo da Serra og ikke dette hotel.

Transfer til rejsemålet

Transfer fra lufthavnen til hotellerne indgår ikke og kan ikke tilkøbes på charterrejser. Lejebil anbefales.

Hvis du har bestilt en pakkerejse med rutefly, anbefaler vi, at du bestiller privat transfer mellem lufthavnen og hotellet i forvejen. Du kan enten bestille transfer online i forbindelse med rejsen eller ved at ringe til os. Det vil fremgå af din billet, hvor og hvordan chaufføren møder dig. Læs mere om transfer på rejser med rutefly.

Køretiden fra lufthavnen til Santo da Serra er ca. 15 minutter (ca. 10 km).

Priser og bestilling