Om hotellet
Eksklusive Baraza Resort & Spa leder tankerne hen på et sultanpalads med mosaik, marmor og messing og byder på stilfuld ferieluksus i smukke omgivelser. Her bor du direkte ud til en hvid paradisstrand med vajende palmer på Zanzibars sydøstkyst.
I hotellets grønne have findes et indbydende poolområde, og får du lyst til en dukkert i havet, er det bare at hoppe i det Indiske Ocean. Hotellet har flere barer og restauranter med lokale og internationale retter samt kølige forfriskninger. Hotellet har også et motionsrum og tilbyder yogahold, tennis og vandsport som snorkling, dykning og SUP. Her findes desuden en lækker spaafdeling med en stor pool.
På Baraza Resort & Spa bor du i komfortable, stilfuldt indrettede og rummelige villaer med en loungedel og en lille privat pool samt udsigt over omgivelserne eller hotellets frodige have.
Øvrig information
- Bygget: 2008
- Renoveret: 2012
- Bygninger: 1 hovedbygning og flere villaer
- Etager: 1
- Værelser/lejligheder: 30
- Reception
- Vaskeriservice mod betaling
- Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)
Internet
- Wi-fi på værelset mod betaling
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale på Zanzibar, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Skatter og afgifter
Myndighederne opkræver en infrastrukturskat på overnatninger på Zanzibar. På samtlige hoteller og lejlighedshoteller opkræves derfor en ekstra afgift, som betales direkte til hotellet ved check-in. Pris pr. person/nat: 4-5 USD.
Udrejseskat
Ved afrejse fra Zanzibar betales udrejseskat. Skatten er på 40 USD og indgår som regel i billetprisen, men ellers betales den kontant i lufthavnen.
Den officielle klassificering mangler





