• All Inclusive Ultra indgår
  • Ligger på stranden
  • Vandland
Se tilgængelige værelser
skip links

Om hotellet

Velkommen til Barut Hemera – et førsteklasses All Inclusive-hotel med perfekt beliggenhed direkte ved strandpromenaden og havet, cirka 3 kilometer vest for Side. Her bor du smukt i en stor, frodig have med alt, hvad du kan ønske dig til en skøn ferie. Hvis du vil ind at se Sides gamle bydel med de antikke...
  • All Inclusive Ultra indgår
  • Ligger på stranden
  • Vandland
  • Gratis wi-fi overalt på hotellet
  • Motionsrum
  • Spaafdeling
  • Værelser med direkte pooladgang
  • Børnepool
  • Miljøcertificeret

Hotelfakta

  • Pool
    4 stk.
  • Børnepool
    Ja
  • Restaurant
    6 stk.
  • Bar
    4 stk.
  • Elevator
    Ja
  • Aircondition i alle værelser/lejligheder
    Ja
  • Nærmeste centrum
    200 m
  • Nærmeste strand/badested
    0 m
  • Vandrutsjebane
    Ja
Dobbeltværelse med direkte pooladgang

Om hotellet

Velkommen til Barut Hemera – et førsteklasses All Inclusive-hotel med perfekt beliggenhed direkte ved strandpromenaden og havet, cirka 3 kilometer vest
for Side. Her bor du smukt i en stor, frodig have med alt, hvad du kan ønske dig til en skøn ferie. Hvis du vil ind at se Sides gamle bydel med de antikke templer og udgravninger, kan du tage
en skøn gåtur langs strandpromenaden eller bestille en taxa.
På hotellet findes flere indbydende poolområder, der passer til alle aldre. Her kan du slappe af i en liggestol, tage forfriskende dukkerter, suse ned ad vandrutsjebanerne og nyde kolde drikkevarer fra poolbarerne. Hvis du trænger til en mere afslappende stemning, findes en afsides pool med aldersgrænse på 16 år, hvor atmosfæren er rolig og indbydende. Vil du bade i havet, har hotellet sin egen del af stranden med liggestole og parasoller til sine gæster. Også her findes et voksenområde med aldersgrænse på 16 år, så alle kan få netop den ferie, de ønsker.
På Barut Hemera indgår All Inclusive – og her er det virkelig noget særligt. Du har altid noget lækkert at se frem til, uanset om du ønsker en let frokost ved poolen eller en veltilberedt aftensmad med udsigt over havet. Hotellet har seks restauranter, café og fire barer, der serverer mad og snacks fra flere af verdens mest populære køkkener.
I a la carte-restauranten Sofra, der ligger smukt i haven med udsigt mod stranden, kan du spise veltillavet mad fra det tyrkiske køkken. Her komponerer du din egen meze med kolde og varme forretter, lækre hovedretter og søde desserter, der ledsages af kolde vine og øl. I den øvre del af haven med udsigt til relaxpoolen ligger den italienske a la carte-restaurant Olive i grønne omgivelser. Her kan du nyde frisk pasta og andre klassiske retter fra det italienske køkken. En anden favorit blandt hotellets gæster er burgerne i poolbaren Meltem. Her kan du sætte tænderne i en saftig smashburger direkte fra grillen til frokost.
I hotellets buffetrestaurant Hemera serveres et generøst, indbydende og varieret udvalg af kolde og varme retter til morgenmad, frokost og aftensmad. På en uges ophold når du næppe at smage alle de retter, der præsenteres hver dag, og standarden er høj med et godt udvalg af fisk og skaldyr, lokale retter, kød, vegetarretter, bagværk, frugt og meget, meget mere. Hvis det ikke var nok, findes der også en hyggelig café, Hanimeli Patisserie, der serverer hjemmelavet chokolade og lækre kager. Hotellets barer har desuden et godt udvalg af snacks det meste af dagen.
Trænger du til at røre dig efter sol, bad og mad, tilbyder hotellet flere træningsmuligheder. Her kan du spille tennis, basketball og fodbold, træne på egen hånd i hotellets veludstyrede motionsrum eller deltage i forskellige træningshold. For ekstra afslapning anbefales et besøg i hotellets spaafdeling. For børn og unge har hotellet en international børneklub, legeplads, spillerum og Teen Center.
Barut Hemera tilbyder stilfuldt indrettede værelser med elegant design og udvalgte detaljer. Vil du bo ekstra luksuriøst, skal du vælge et dobbeltværelse med pooladgang eller dobbeltværelse med spabad.

Øvrig information

Hotellets bygninger har henholdsvis tre og fire etager.

Bygget: 1990
Renoveret: 2021 værelserne
Bygninger: 5
Etager: 2-5
Værelser/lejligheder: 376
Elevator i hovedbygningen og i en af sidebygningerne
Reception
Bagageopbevaring
Minimarked
Vaskeriservice mod betaling
Parkering indgår på hotelområdet (begrænset antal pladser)

Internet

Wi-fi overalt på hotellet indgår
Wi-fi på værelset indgår

Vores service på rejsemålet

I Spies-appen kan du finde information om dit rejsemål og andre nyttige oplysninger. I ferien kan du desuden kontakte os på vores servicetelefon døgnet rundt samt på SMS og mail kl. 8-20, hvis du vil have tips og gode råd eller information om udflugter og lejebiler.

Vigtigt at vide

For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.

Hotellets officielle klassificering er 5.

Sådan bor du

Pæne værelser, som ligger i flere forskellige bygninger.
Trafik samt musik fra et natklub på hotelområdet er forstyrrende i nogle værelser.

Dobbeltværelse med balkon

  • Til 2-3 personer
  • Størrelse (m²): 32
  • Balkon
  • Mod omgivelserne
  • Enkeltsenge i visse værelser
  • Dobbeltseng (queensize) i visse værelser
  • Ekstra opredning i sovesofa

Dobbeltværelse deluxe med begrænset havudsigt

  • Til 2-3 personer
  • Størrelse (m²): 34
  • Balkon
  • Begrænset havudsigt
  • Enkeltsenge i visse værelser
  • Dobbeltseng (queensize) i visse værelser
  • Ekstra opredning i sovesofa

Dobbeltværelse med boblebad

  • Til 2-3 personer
  • Størrelse (m²): 32
  • Balkon
  • Mod omgivelserne
  • Dobbeltseng (queensize)
  • Ekstra opredning i enkeltseng
  • Boblebad på balkonen

Dobbeltværelse med direkte pooladgang

  • Til 2-4 personer, heraf 2 børn
  • Størrelse (m²): 34
  • Denne værelsestype har en anbefalet minimumsaldersgrænse på 6 år, da den nemme adgang til poolen kan udgøre en sikkerhedsrisiko for børn, der ikke kan svømme. Det er derfor ekstra vigtigt, at man holder opsyn med børnene.
  • Terrasse
  • Direkte pooladgang
  • Dobbeltseng (queensize)
  • Ekstra opredning i enkeltseng

Dobbeltværelse med to rum og balkon

  • Til 2-4 personer, heraf 1 barn
  • Størrelse (m²): 41
  • To soveværelser
  • Balkon
  • Mod omgivelserne
  • Enkeltsenge (1 stk.)
  • Dobbeltseng (queensize) (1 stk.)
  • Ekstra opredning i sovesofa

I alle værelser/lejligheder:

  • Aircondition (centralstyret)
  • Barneseng (begrænset antal)
  • Pudemenu
  • Tv
  • Roomservice kl. 8-22
  • Trægulv
  • Safetyboks
  • Strygejern og strygebræt på forespørgsel
  • Minibar
  • Elkedel
  • Espressomaskine
  • Elkedel samt kaffe og te
  • Hårtørrer
  • Tøfler
  • Badekåber
  • Toiletartikler
  • Bruser
  • Strandtaske
  • Rengøring pr. uge: 7

Ved stor efterspørgsel kan der forekomme andre værelses-/lejlighedstyper til salg end dem, der vises under fanebladet ”Sådan bor du”. Dette giver os mulighed for at tilbyde endnu flere værelser/lejligheder på hotellet.

Mad og drikke

På Barut Hemera får du en All Inclusive-oplevelse ud over det sædvanlige med veltillavet, lækker og varieret mad fra store dele af verdens forskellige køkkener. Nyd en kulinarisk oplevelse i a la carte-restauranten Sofra, der byder på fantastiske retter fra det tyrkiske køkken. Her sammensætter du selv din meze med kolde og varme forretter, lækre hovedretter og søde desserter. Restaurantens placering i haven, med havet kun et stenkast væk, gør også, at maden smager ekstra godt.

Øverst i haven ligger den italienske a la carte-restaurant Olive, hvor du kan bestille frisk pasta, nybagte pizzaer og andre lækkerier fra det italienske køkken. I poolbaren Meltem kan du til frokost bestille virkelig saftige og smagfulde burgere – og hvis det ikke er nok, kan du altid tage en dessert i Hanimeli Patisserie, der byder på indbydende kager og hjemmelavet chokolade.

I buffetrestauranten Hemera serveres et generøst og varieret udvalg af varme og kolde retter til morgenmad, frokost og aftensmad, og her kan du vælge, om du vil sidde inde eller ude på de forskellige terrasser i haven. Bestil en nylavet omelet efter din smag til morgenmad, nyd smagfulde hovedretter, friske grøntsager og frugt til frokost, samt nygrillet kød, ost og lækre kager til aftensmad. Uanset om du har lyst til noget sundt, noget enkelt, noget mere fyldigt, kød, vegetarisk, skaldyr eller bare lidt lækre kager, er der altid noget for dig – til ethvert måltid.

I buffetrestauranten har man tænkt på gæsternes forskellige behov og tilpasset herefter. Her findes en afgrænset voksenafdeling med aldersgrænse på 16 år, hvor du kan sidde, hvis du ønsker lidt ro og fred. Der er også en særskilt børneafdeling med en mindre børnebuffet i børnehøjde. Her findes desuden højstole, mikrobølgeovn og babymad til de allermindste, samt yoghurt, drikkevarer og andet tilpasset børn. Har du allergi eller fødevareintolerance, anbefaler vi, at du giver besked ved indtjekning – så hjælper hotellet dig med at udfylde et allergikort, som du kan vise ved restaurantbesøg.

Hotellets barer byder på lækre cocktails og forfriskende drinks, og uanset om du sidder ved et bord i poolbaren, ligger på en liggestol ved den stille pool eller nyder udsigten over havet, kommer drinken til dig – her mestrer de virkelig service.
  • Lobbybar Side Lounge døgnet rundt
  • Poolbar Meltem kl. 10-23. Burgere kl. 12.30-15
  • Bar Olive i den italienske a la carte-restaurant kl. 10-18
  • Strandbar Kumsal med enkle retter kl. 10-00.30
  • Buffetrestaurant Hermera med morgenmad kl. 7-10.30, sen morgenmad kl. 10.30-11, frokost kl. 12.30-14.30 og aftensmad kl. 19-21.30 og natmad kl. 22.30-07
  • Tyrkisk a la carte-restaurant Sofra med morgenmad kl. 8.30-10.30 og aftensmad kl. 19-21.30
  • Italiensk a la carte-restaurant Olive med snacks kl. 12.30-15 og aftensmad kl. 19-21.30
  • A la carte-restaurant Akdeniz med internationale retter til aftensmad kl. 19-21.30
  • A la carte restaurant med sushi kl. 19-21.30
  • A la carte-restaurant Sandal med fisk- og skaldyrsretter til aftensmad kl. 19-21.30
  • Cafeteria Hanimeli Patisserie kl. 10-18
  • Bordbestilling i a la carte-restauranterne
  • Pæn påklædning (lange bukser i a la carte-restauranterne)
  • Højstole til børn

Måltider på hotellet:

  • All Inclusive Ultra indgår
Vi anbefaler, at du foretager eventuelle bordbestillinger hurtigst muligt efter ankomsten til hotellet.

I hotellets All Inclusive indgår:

  • Morgenmad, sen morgenmad, frokost, aftensmad og natmad i buffetrestauranten
  • Vand og sodavand samt lokal øl og vin til frokost og aftensmad
  • En valgfri middag pr. ophold i en af hotellets a la carte-restauranter (a la carte-restauranten med sushi er mod betaling)
  • Vand, sodavand, kaffe og te samt lokal øl, vin og spiritus i mindst en af barerne døgnet rundt
  • Burgere i poolbaren Meltem
  • Eftermiddagssnacks i a la carte-restauranten Olive
  • Snacks i strandbaren Kumsal kl. 12.30-15.45 samt kl. 16.30-18
  • Kaffe/te med kager og is kl. 10-18 i Hanimeli Patisserie
  • Vand, sodavand og øl i minibaren på værelset (genopfyldes dagligt)
  • All Inclusive gælder fra check-in
  • All Inclusive gælder til afrejse fra hotellet
De aktuelle åbningstider for restauranter og barer meddeles ved ankomsten. Tilbydes måltidspakker, kan indhold og tidspunkter ændres uden varsel.

Pool og strand

I hotellets store og frodige have ligger de to poolområder. Her kan du nyde dovne dage i solen omgivet af smuk beplantning. Ved relaxpoolen øverst på området er atmosfæren rolig og behagelig – og har du lyst til noget fra baren, scanner du blot QR-koden ved parasollen, vælger dine drikkevarer, og så serveres de direkte ved din liggestol. Ønsker du lidt mere fart og sjov, kan du tage en tur i en af hotellets fire vandrutsjebaner.

På stranden neden for tilbyder hotellet sine gæster gratis liggestole og parasoller. En del af stranden er kun for voksne med en aldersgrænse på 16 år.
  • Pool 1000 m²
  • Relaxpool ca. 250 m² (aldersgrænse 16 år, ligger længst oppe på poolområdet, tæt på den italienske restaurant)
  • Pool 360 m²
  • Indendørspool 110 m² (åben 1/11-30/3)
  • Børnepool 25 m² (40 cm dyb)
  • Overdækket børnepool
  • Vandland
  • Vandrutsjebane
  • Liggestole ved poolen og på stranden
  • Parasoller ved poolen og på stranden
  • Poolhåndklæder
  • Trappe eller trappetrin ned i pool uden gelænder

Vandland

I hotellets vandland findes fire vandrutsjebaner, som er åbne hver dag kl. 10.00–12.00 samt kl. 14.00–16.30 (med forbehold for ændringer). To af vandrutsjebanerne munder ud i poolen, mens de to andre ender i en lige bane.

For at bade i vandlandet skal man kunne svømme. Børn under 9 år må kun benytte vandlandet i selskab med en voksen. Som forælder er du selv ansvarlig for dit barn i poolområdet.

Blå serpentin

(munder ud i poolen)

Hvid vandrutsjebane

(munder ud i poolen)
Side og omegn byder på flere skønne sandstrande.

Kumköy

Stranden i Kumköy er en fortsættelse af den vestlige strand, og er man frisk, kan man sagtens spadsere langs vandkanten eller på strandpromenaden hele vejen ind til centrum. Stranden her er lige så lavvandet og indbydende som den vestlige strand og tilbyder stort set de samme faciliteter. Muligvis er stranden i Kumköy lidt mere lavvandet, men det er også den eneste forskel.

Den vestlige strand

Den vestlige strand er sammen med Kumköystranden næsten 10 km lang og relativt lavvandet, og derfor regnes den som den mest børnevenlige af Sides to strande. Liggestolene står ret tæt, og de tilhører som regel den nærmeste bar/restaurant og kan benyttes gratis, hvis man drikker eller spiser noget på baren eller restauranten. Strækningen nærmest centrum har flest restauranter, som alle byder på fin udsigt ud over havet. Der er ferskvandsbrusere lidt her og der langs stranden, og sandet er mørkt og ret finkornet. Der tilbydes vandsport som for eksempel jetski og andre mere eller mindre motoriserede vandfornøjelser.

Den østlige strand

Den østlige strand er længere end den vestlige og noget mindre lavvandet. Cirka fem meter ude når vandet til lige over taljen på en voksen. Den østlige strand har ikke lige så mange faciliteter som den vestlige, og der er også lidt længere mellem liggestolene. Men her er alligevel et fint udbud af både forfriskninger og vandsportsaktiviteter.

Side centrum

Rundt om i byens centrum har man skabt tre mindre strande, der er perfekte til en skøn pause, efter du har gået rundt og været på opdagelse i Side. De ligger på begge sider af byen og tilbyder både parasoller og liggestole.

Træning og aktiviteter

Hotellets personale arrangerer aktiviteter og underholdning både om dagen og aftenen. På hotellet kan man bl.a. spille volleyball. Motionsrummet og det udendørs træningsområde har en aldersgrænse på 18 år.
  • Motionsrum (100 m², 15 maskiner)
  • Udendørs træningsområde
  • Spaafdeling mod betaling
  • Spabehandlinger mod betaling
  • Hamam
  • Sauna
  • Boblebad
  • Vandgymnastik
  • Yoga mod betaling
  • Tennisbane
  • Underlag: Asfalt
  • Tennisudstyr
  • Basket
  • Minigolf
  • Bordtennis
  • Fodbold
  • Volleyball
  • Billard
  • Bueskydning
  • Vandsport mod betaling
  • Underholdning

Børn og unge

Hotellet har en international børneklub, Bary Star, for børn i alderen 4-12 år. For unge i alderen 12-18 år har hotellet et Teen Center, der arrangerer mange sjove aktiviteter.
  • International børneklub
  • Mini Disco
  • Legeplads
  • Legerum
  • Spilleværelse

Beliggenhed og transfer

Ferie- og strandområde uden for byen med lokaltrafik. Cirka 200 meter fra hotellet findes et lille lokalt centrum med apotek, minimarked, optiker, guldsmed og andre butikker samt et par caféer, enkelte restauranter og en hæveautomat.
  • Hotellet ligger på stranden i et ferieområde
  • Nærmeste centrum: 200 m
  • Hovedcentrum: 3 km Side centrum
  • Nærmeste strand/badested: 0 m den vestlige strand
  • Offentlig transport: 10 m
  • Golfbane: 35 km Belek
  • Lufthavn: 65 km Antalya
  • Transferbussen standser uden for hotellet.
Side, Süleyman Demirel Blv. 1
07330 Manavgat/Antalya
+90 242 753 2450
hemera@baruthotels.com

Transfer til rejsemålet

Med Spies' transfer kommer du nemt og sikkert til dit hotel i Side. Transfer mellem lufthavn og hotel indgår ikke, men kan tilkøbes sammen med rejsen.

Fra Antalya
Køretiden fra Antalya Lufthavn til dit hotel i Side er 1-2 timer (ca. 65 km) alt efter trafik og antal hotelstop.

Fra Gazipasa
Flyver du til Gazipasa, kan du regne med at det går hurtigere med at komme fra flyet til transferbussen, da det er en mindre lufthavn. Køretiden fra Gazipasa Lufthavn til dit hotel er 1,5-2 timer (ca. 100-115) alt efter trafik og antal hotelstop.

Den nøjagtige rute afhænger af lokale forhold og afgøres på stedet - du får mere information ved ankomsten. Læs mere om transfer.

Privat transfer til dit hotel
Så snart du har modtaget din bagage, går du ud til Spies-guiderne, der viser dig hen til den bil, der er reserveret til dig og dine medrejsende. Bilen kører dig herefter direkte til hotellet, uden omveje eller andre stop på vejen. Lige så smidigt går det på hjemrejsen, hvor bilen kører dig direkte ud til lufthavnen.

Det nemmeste er at bestille privat transfer i forbindelse med, at du bestiller din rejse. Der er visse begrænsninger for, hvor meget bagage du kan have med. En personbil til 2-3 passagerer har plads til 3 mellemstore tasker, og en minibus har plads til ca. 7 tasker.

Hvis du har bestilt en pakkerejse med rutefly, anbefaler vi, at du bestiller privat transfer mellem lufthavnen og hotellet i forvejen. Du kan enten bestille transfer online i forbindelse med rejsen eller ved at ringe til os. Det vil fremgå af din billet, hvor og hvordan chaufføren møder dig. Læs mere om transfer på rejser med rutefly.

PRISER OG BESTILLING